Nowe przepisy mają zracjonalizować gospodarkę nieruchomościami, z których korzystają najważniejsze instytucje w państwie.
Zgodnie ze zmianami przewiduje, że minister skarbu – a nie, jak to jest obecnie, spraw wewnętrznych i administracji – będzie się zajmował nieruchomościami państwowymi. Pod jego skrzydła mają trafić nie wszystkie, lecz tylko te, które przekazano na potrzeby statutowe różnym urzędom i instytucjom.
Minister skarbu otrzyma dużo większe uprawnienia od tych, które miał jeszcze szef resortu spraw wewnętrznych. Ten bowiem ustanawia i wygasza tylko prawo do trwałego zarządu wspomnianymi nieruchomościami. Jego następca będzie natomiast prowadził ewidencję nieruchomości. Jednocześnie uzyska prawo sprzedaży w trybie bezprzetargowym tych, które uzna za zbędne. Może też podejmować działania dotyczące ustanawiania, przenoszenia oraz wygaszania trwałego zarządu. Jeżeli dana nieruchomość nie zostanie przekazana w trwały zarząd, to uzyska prawo wynajmowania jej, użyczania lub wydzierżawiania. Ma to być wyjątek od generalnej zasady, że nieruchomościami państwowymi gospodaruje starosta. [b]Nowela jednak nie wyposaża ministra skarbu w prawo ustanawiania np. użytkowania wieczystego czy też przyznawania bonifikat w cenie. [/b]
Zmiany to efekt kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Zwróciła ona uwagę, że przepisy określające zakres zadań ministra spraw wewnętrznych wobec tych nieruchomości są niejasne.
Podstawa prawna: