Samorząd nie zawsze odliczy podatek

Gmina lub miasto nie może odliczyć podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług wykorzystanych do realizacji przedsięwzięć, które nie podlegają VAT lub są z niego zwolnione

Aktualizacja: 16.01.2009 06:43 Publikacja: 16.01.2009 02:11

Wiele gmin i miast prowadzi zarówno działalność zwolnioną z VAT, jak i podlegającą temu podatkowi. W takiej sytuacji bardzo często powstają problemy z rozliczaniem VAT podczas realizacji samorządowych inwestycji.

[srodtytul]Są uprawnienia...[/srodtytul]

Podatnikami VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Zgodnie z ustawą o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony. Kwotę podatku naliczonego stanowi – generalnie – suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.Jednocześnie w ustawie zawarte są regulacje dotyczące towarów i usług, które są wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia podatku należnego, jak i tych, które takiego prawa nie dają. W przypadku takich towarów podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego.

[srodtytul]... z których czasem trudno korzystać [/srodtytul]

Niekiedy jednak nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części wspomnianych kwot. W takiej sytuacji podatnik może pomniejszyć podatek należny o taką część kwoty podatku naliczonego, jaką można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego. Z pewnym jednak zastrzeżeniem. Otóż w przypadku, gdy wspomniana proporcja nie przekroczy 2 proc., to podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony. Innymi słowy, jeżeli działalność podlegająca opodatkowaniu nie przekracza 2 proc. całego obrotu, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia.

Istotne znaczenie mają również regulacje rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych wynika, że gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie czynności związanych z zadaniami publicznymi nałożonymi odrębnymi przepisami, wykonywanymi w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

[srodtytul]Fiskus: trzeba spełnić warunki[/srodtytul]

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z tymi regulacjami przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione jednocześnie następujące warunki: odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych (patrz: i[b]nterpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 listopada 2008 r., IPPP3-443-85/08-2/JK)[/b].

Zasada ta wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Chodzi w tym przypadku o czynności zwolnione z VAT i niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

[ramka][b]Przykład[/b]

Miasto A wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Prowadzi również działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej wyłącznie w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.

W ramach zadań własnych miasto wybudowało kanalizację. Na realizację tego projektu otrzymało dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto w ramach swojej działalności nie prowadzi gospodarki wodno-ściekowej, zatem nie pobiera żadnych opłat z tym związanych.

Wykonywanie tych zadań miasto przekazało do realizacji miejskiemu zakładowi gospodarki komunalnej będącemu spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółce tej przekazano również nieodpłatnie w użytkowanie budowaną kanalizację. Oznacza to, że w odniesieniu do realizowanego projektu miasto nie ma możliwości odliczenia VAT ani w całości, ani w części.

Wybudowana kanalizacja nie będzie wykorzystywana przez miasto do wykonywania czynności opodatkowanych. Przekazanie inwestycji nieodpłatnie w użytkowanie spółce nie stanowi czynności podlegającej ustawie VAT. Miasto A nie dokonywało bowiem odliczeń podatku naliczonego od zakupów. Brak jest zatem podstaw prawnych do skorzystania z możliwości odliczenia VAT w całości od dokonywanych zakupów związanych z realizowaną inwestycją.[/ramka]

Nieruchomości
NSA wydał kluczowy wyrok ws. zamku w Stobnicy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Niedopuszczalne nadużywanie wyłączenia sędziego
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Prawo karne
Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń