Ustawa o samorządzie gminnym zagadnienie konieczności planowania prac komisji rady gminy kwituje jednym zdaniem. Jest to jej art. 21 ust. 3, zgodnie z którym komisje przedkładają radzie plan pracy oraz sprawozdanie ze swej działalności. Przepis ten dotyczy wszystkich komisji, zarówno rewizyjnej, jak i pozostałych stałych. Wydaje się również, że stosowny plan sporządzić powinny również komisje doraźne tworzone do załatwienia konkretnej, jednej sprawy (np. przygotowania projektu nowego statutu gminy).
[srodtytul]Na kwartał, pół roku lub rok[/srodtytul]
Ani gminna ustawa ustrojowa, ani też ustawy o samorządzie powiatowym i województwa nie definiują pojęcia „plan pracy”, ani też nie precyzują jego treści. Dlatego należy przyjąć potoczne rozumienie tego pojęcia. Jest to zatem nic innego jak harmonogram działań, które dana komisja powinna zrealizować w ciągu określonego czasu (np. na jaki została powołana).
W odniesieniu do komisji stałych najłatwiej jest jednak sporządzać takie plany na okresy roczne czy półroczne. Ważne, aby ustalony harmonogram był wynikiem dyskusji zarówno na forum komisji, jak i rady. Pamiętać także należy, że uchwalony plan pracy winien uwzględniać wykaz zadań poszczególnych komisji, sposób ich wykonania, a także terminy ich realizacji.
Szczegółowe rozwiązania dotyczące zasad tworzenia planów prac komisji zawierają często gminne statuty lub postanowienia regulaminów pracy rad. Często znajdują się w nich zapisy przyznające radzie kompetencje do nakazania komisji dokonania w przedłożonym planie określonych zmian, jak również przyznają radzie prawo żądania sprawozdania w każdym czasie.