Aby jednak rada gminy mogła podjąć uchwałę w tej sprawie, konieczne jest właściwe zaplanowanie prac zarówno komisji rewizyjnej, jak i rady gminy, powiatu czy sejmiku województwa samorządowego.
[srodtytul]Terminy ustawowe[/srodtytul]
Ramowy harmonogram prac rady i komisji wyznaczają terminy określone w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=180304]ustawie o finansach publicznych[/link]. Pierwszy to 20 marca, czyli termin, w którym wójt (zarząd) powinien przedłożyć radzie gminy (sejmikowi) oraz właściwej regionalnej izbie obrachunkowej sprawozdanie z wykonania budżetu. Art. 199 omawianej ustawy wymaga dołączenia do niego wykazu jednostek budżetowych, które utworzyły rachunki dochodów własnych, oraz zestawienia tych dochodów i wydatków, które z tych źródeł zostały sfinansowane. Przedłożyć należy również roczne sprawozdanie z wykonania planu finansowego jednostek podsektora samorządowego. Zgodnie z art. 197 pkt 2 ustawy o finansach publicznych jednostki te powinny sporządzić i przekazać wójtom (zarządom) sprawozdania do 28 lutego roku następującego po roku budżetowym. Drugą datą jest 30 kwietnia. Wyznacza ona termin, w którym właściwa rada (sejmik) powinna rozpatrzyć sprawozdanie z wykonania budżetu oraz podjąć uchwałę w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium organowi wykonawczemu gminy, powiatu czy województwa samorządowego. Pamiętać jednak należy, że termin ten ma charakter jedynie instrukcyjny, co oznacza, że sesja absolutoryjna w wyjątkowych wypadkach może się również odbyć po tej dacie.
[srodtytul]Zadania przewodniczącego rady...[/srodtytul]
Przystępując do przygotowywania sesji absolutoryjnej rady sejmiku, przewodniczący jako organizator jej pracy powinien wykonać wiele czynności. Po pierwsze – powinien wyznaczyć datę sesji absolutoryjnej. Ustalając ją, powinien wziąć przede wszystkim pod uwagę czas potrzebny komisji rewizyjnej na szczegółowe zapoznanie się z przedłożonymi przez wójta (zarząd) dokumentami, rozpatrzenie sprawozdań oraz podjęcie uchwały w sprawie wniosku w sprawie absolutorium, który zostanie następnie przedłożony radzie na posiedzeniu.