Zawiadomienie to musi dotrzeć do organu wykonawczego gminy w określonym w ustawie terminie. Zgodnie z art. 7 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B8A1991A80481A778DAA1DA1380BF20?id=71720]prawa o zgromadzeniach [/link]powinno to nastąpić najwcześniej 30 dni i nie później niż na trzy dni przed planowaną datą wiecu. Zawiadomienie nie jest jednak w ogóle konieczne, wtedy, gdy wiec odbywa się w miejscu wyznaczonym do tego celu w uchwale rady gminy.
[srodtytul]Zakaz – decyzją[/srodtytul]
[b]O ile zorganizowanie zgromadzenia nie wymaga uzyskania specjalnej zgody, o tyle zakaz jego odbycia wójt wydaje w drodze decyzji.[/b] Taki zakaz można wydać wyłącznie w sytuacji, w której cel zgromadzenia lub jego odbycie sprzeciwiają się ustawie – Prawo o zgromadzeniach lub naruszają przepisy karne oraz gdy jego odbycie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach.
Jak podkreślił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 14 grudnia 2005 r. (IV SA/Po 983/05)[/b], ocena, czy odbycie zgromadzenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach (art. 8 pkt 2 ustawy), musi się odnosić do organizatorów i uczestników zgromadzenia, a nie do osób zgromadzeniu niechętnych.
[b]Decyzji zakazującej organizacji zgromadzenia nie można również uzasadniać tym, że propagowane w jego trakcie hasła czy idee nie są zgodne z przekonaniami społeczeństwa.[/b]