Podstawę wymiaru wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego oraz innych zasiłków z ubezpieczenia społecznego pracownika (w tym pracownika samorządowego i nauczyciela podlegającego Karcie nauczyciela) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie, wypłacone mu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Tak stanowi art. 36 ust. 1 i art. 47 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1282BBD29327708EEEF11F6C149DD2DC?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), dalej ustawa zasiłkowa.[/link] Przez wynagrodzenie mamy rozumieć przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i chorobowe (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub innych przepisów o wynagrodzeniu. Takie postępowanie nakazuje art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Z kolei art. 41 ust. 2 tej ustawy przewiduje pomijanie składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu, jeżeli jest ustalana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

[b]W wyroku z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06, DzU nr 119, poz. 771) Trybunał Konstytucyjny orzekł[/b], że art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej, rozumiany w taki sposób, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłku chorobowego, jest niezgodny z konstytucją. Zatem przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa mamy – w zasadzie – uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których odprowadzana jest składka na ubezpieczenie chorobowe. Nie powinniśmy jednak wliczać składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

W razie braku takich postanowień powinniśmy przyjąć, że dany składnik wynagrodzenia nie jest wypłacany za okres pobierania zasiłku, a tym samym uwzględnić go w podstawie wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego .

Jednakże w przypadku udokumentowania przez pracodawcę, że pracownicy zatrudniani przez niego zachowują prawo do określonego składnika wynagrodzenia w okresie pobierania zasiłku chorobowego, nie należy uwzględniać tego składnika w podstawie wymiaru zasiłku.