Nowelizacja przepisów wprowadzona w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=314586]ustawie z 23 stycznia 2009 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie (DzU nr 92, poz. 753)[/link], wzmacnia pozycję wojewody jako przedstawiciela administracji rządowej w terenie.
[srodtytul]Silniejsza pozycja[/srodtytul]
Uzyskał on możliwość wydawania wiążących poleceń organom tej administracji, a także inspekcjom, służbom i strażom zarówno zespolonym, jak i niezespolonym. [b]Wojewoda stał się wreszcie organem kontroli mającym pełną wiedzę o wykonywaniu zadań przez administrację rządową.[/b] Przysługuje mu bowiem prawo wglądu we wszystkie sprawy prowadzone przez te organy, a z kolei te służby muszą rokrocznie informować go o swojej działalności.
Ustawa wzmocniła również pozycję wojewody wobec jednostek samorządu terytorialnego. Może on m.in. wydawać gminom wiążące polecenia, ale tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe czy drastyczne naruszenia porządku publicznego stwarzające zagrożenie dla zdrowia lub życia.
[srodtytul]Zyskuje, ale i traci[/srodtytul]