[b]Taką uchwałę podjął Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie (sygn. I OPS 2/09).[/b] O jej podjęcie zwrócił się do NSA rzecznik praw obywatelskich.
Rozstrzyga ona ostatecznie spór znajdujący odzwierciedlenie m.in. w rozbieżnych orzeczeniach sądów administracyjnych. Wątpliwości dotyczące stosowania art. 2 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BB7B97ADD631CBFA83C7A5571843BF61?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] zgłaszają również organy administracji publicznej – wojewodowie i samorządowe kolegia odwoławcze, zwracając się do sądów administracyjnych o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych.
[srodtytul]Niezbędne zaświadczenie[/srodtytul]
Zgodnie z ustawą o własności lokali zaświadczenie o samodzielności lokalu (mieszkalnego, użytkowego, garażu) wydaje starosta, a w miastach na prawach powiatu – wójt, burmistrz, prezydent miasta. Bez stwierdzenia, że lokal jest samodzielny, nie można wyodrębnić np. mieszkania.
Nie wiadomo było jednak dotychczas, do kogo się odwołać, jeżeli takie zaświadczenie nie zadowoli zainteresowanego – do wojewody czy do samorządowego kolegium odwoławczego. Wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych w Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy stwierdzały, że do wojewody, NSA natomiast konsekwentnie orzekał, że do SKO.