Będzie nowy wójt, ale stara rada gminy

Premier będzie mógł powoływać osoby zastępujące wójta w sytuacji, gdy ciążą na nim zarzuty kryminalne i został zawieszony w swoich obowiązkach

Aktualizacja: 12.11.2009 17:23 Publikacja: 12.11.2009 05:30

Będzie nowy wójt, ale stara rada gminy

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

To na razie propozycja. Jej autorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Chodzi o to, by nie dochodziło do sytuacji takich jak m.in. w Międzyrzeczu w województwie lubuskim – mówi Grzegorz Ziomek, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Otóż burmistrz i jego zastępca zostali aresztowani, a następnie prokuratura zawiesiła ich w wykonywaniu obowiązków służbowych. W efekcie w Międzyrzeczu nie było komu pełnić funkcji organu wykonawczego. Z tego powodu premier był zmuszony do powołania zarządu komisarycznego, ten jednak zastąpił nie tylko burmistrza i jego zastępcę, ale i radę miasta, bo tylko na to pozwalają przepisy.

Ministerstwo chce zapobiec takim sytuacjom w przyszłości. Przygotowało więc projekt zmian do dwóch ustaw: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5AD3EBF7A3BA30037582DBD1B250030D?id=163433]o samorządzie gminnym[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F3AFC498430C1D71DCBB07321F6C98D0?id=166432]o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta[/link].

– Proponujemy w nim przyznać premierowi prawo do powoływania osób pełniących funkcje wójta (burmistrza, prezydenta) i jego zastępców na czas, gdy ci są zawieszeni w czynnościach służbowych, lub do czasu wygaśnięcia mandatu – dodaje dyrektor Ziomek. [b]Dzięki temu nie będzie konieczności powoływania zarządu komisarycznego, a tym samym zastępowania nim także rady. [/b]

Niezależnie od tego ministerstwo proponuje rozszerzyć katalog sytuacji, kiedy pierwszy lub dalszy zastępca przejmuje tymczasowo obowiązki wójta, burmistrza (prezydenta miasta). Chodzi o dwa przypadki, mianowicie: kiedy został on zawieszony w czynnościach służbowych lub z powodu choroby jest niezdolny do pracy bądź samodzielnej egzystencji.

W pierwszym wypadku dokumentem potwierdzającym będzie postanowienie o zastosowaniu środka zapobiegawczego, w drugim – w razie choroby orzeczenie (lub zaświadczenie lekarskie), a gdy dana osoba nie będzie mogła w ogóle pełnić swojej funkcji – orzeczenie o niezdolności do pracy (lub orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji).

Propozycje podobają się Andrzejowi Porawskiemu, dyrektorowi Biura Związku Miast Polskich.

– Niestety, przykre sytuacje ciągle się zdarzają. Nieraz już na władzach różnych gmin ciążyły poważne zarzuty i do czasu ich wyjaśnienia ktoś przecież musiał rządzić gminą.

Według dyrektora Porawskiego ta nowela uzupełnia lukę w prawie.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego