Podstawowe znaczenie mają dwa akty prawne: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76336]ustawa z 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (DzU nr 22, poz. 162 ze zm.)[/link] oraz wydane na jej podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171328]rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 6 listopada 2003 r. w sprawie sposobów przeprowadzania zbiórek publicznych oraz zakresu kontroli nad tymi zbiórkami (DzU nr 199, poz. 1947 ze zm.)[/link].
Jak natomiast wynika z art. 1 wspomnianej ustawy, wszelkie publiczne zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze na pewien z góry określony cel wymaga uprzedniego pozwolenia władzy.
[srodtytul]W zależności od obszaru[/srodtytul]
Pozwolenia na zorganizowanie i przeprowadzenie zbiórki publicznej wydawane są w drodze decyzji administracyjnej. Aby taką uzyskać, trzeba się pofatygować do właściwego organu administracji publicznej. Jakiego?
Zależy to od tego, na jakim obszarze kwesta ma być prowadzona. Jeżeli jest nim teren gminy, to pozwolenia wydaje w tym przedmiocie wójt (burmistrz, prezydent miasta), a jeżeli zbiórka ma objąć teren całego kraju lub większy niż jednego województwa, to należy się udać do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Odpowiednio do powyższego starosta wydaje zezwolenie na kwestę organizowaną na terenie powiatu – obejmującym jego całość lub więcej niż jedną gminę, a do marszałka, jeżeli zamierzamy zbierać pieniądze czy inne rzeczy na obszarze województwa lub jego części obejmującej więcej niż jeden powiat.