Kierownik likwidowanej jednostki stosuje stare przepisy

Informacje z wykonania budżetu gminy za 2009 r. sporządza się na zasadach określonych w rozporządzeniu z 2006 r., jednak do nowych sprawozdań, tych składanych w trakcie bieżącego roku, stosuje się już nowe rozporządzenie z 3 lutego 2010 r.

Aktualizacja: 25.02.2010 03:06 Publikacja: 25.02.2010 03:05

Kierownik likwidowanej jednostki stosuje stare przepisy

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Autorem przepisów wykonawczych, wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=325303]ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU nr 157, poz. 1240)[/link], jest minister finansów.

Wydane 3 lutego 2010 r. przepisy weszły w życie w dniu publikacji (8 lutego 2010 r.) i zastąpiły dotychczasowe [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=182186]rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej[/link], które utraciło moc obowiązującą w dniu wejścia w życie nowych przepisów.

[b] Zobacz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BB939CE4EAD3B63283CF159947A4E26C?id=340611]rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej [/link][/b]

[srodtytul]Rodzaje, formy i terminy[/srodtytul]

Jak jednak wynika z zawartych w nowym rozporządzeniu przepisów przejściowych, [b]sprawozdania za okresy sprawozdawcze 2009 r. sporządza się jeszcze zgodnie z przepisami rozporządzenia z 2006 r.[/b]

Zgodnie bowiem z treścią § 21 nowego rozporządzenia [b]jego przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do sporządzania sprawozdań za okresy sprawozdawcze 2010 r.[/b]

Nowe rozporządzenie określa przede wszystkim rodzaje, formy, terminy i sposoby sporządzania sprawozdań, jednostki obowiązane do sporządzania poszczególnych rodzajów sprawozdań oraz ich adresatów, a także zasady wykonania obowiązku sprawozdawczego wynikającego z umów o partnerstwie publiczno-prywatnym zawartych na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6C7387F07178C79D210F7215A1B8EE9E?id=299853]ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (DzU z 2009 r. nr 19, poz. 100)[/link].

Jeżeli chodzi o rodzaje sprawozdań, jakie mają składać jednostki samorządu terytorialnego, to rozporządzenie wymienia wśród nich przede wszystkim sprawozdania z wykonania ich budżetów oraz z wykonania planów finansowych samorządowych jednostek budżetowych i zakładów budżetowych.

Ponadto, jak wynika z § 1 rozporządzenia, gminy (powiaty, województwa) mają obowiązek przedstawiać sprawozdania o stanie środków finansowych znajdujących się na ich rachunkach bankowych czy z poniesionych wydatków strukturalnych.

[srodtytul]Jednostkowe, zbiorcze i łączne[/srodtytul]

Zgodnie z rozporządzeniem, sprawozdania dzielą się na jednostkowe – są sporządzane przez kierowników jednostek organizacyjnych na podstawie ksiąg rachunkowych, łączne i zbiorcze – te sporządza się w szczegółowości przewidzianej dla sprawozdań jednostkowych.

Sporządzają je m.in. zarządy powiatów i województw oraz wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) na podstawie sprawozdań jednostkowych przekazanych im przez kierowników jednostek podległych. Rozporządzenie wymienia jeszcze jeden rodzaj sprawozdań: skonsolidowane, które sporządza się po wyeliminowaniu przepływów wewnętrznych i wewnątrzsektorowych.

Jeżeli chodzi o terminy składania sprawozdań, to co do zasady pozostały one niezmienione. Nadal zatem należy sporządzać i przekazywać sprawozdania miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne.

[srodtytul]Nowe nie dla wszystkich [/srodtytul]

Jak zatem wynika z przepisów nowego rozporządzenia, [b]sprawozdania roczne czy za ostatni kwartał 2009 r. sporządza się jeszcze zgodnie ze starymi zasadami, które zostały określone w rozporządzeniu ministra finansów z 27 czerwca 2006 r. Sprawozdania (miesięczne, kwartalne i roczne) za 2010 r. sporządza się już natomiast zgodnie z nowymi przepisami, stosując również nowe, określone w załącznikach rozporządzenia z 3 lutego, formularze.[/b]

Sprawozdania, zgodnie z przepisami rozporządzenia z 2006 r., sporządzają również kierownicy likwidowanych: zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych oraz dysponenci funduszy celowych, a także kierownicy państwowych jednostek budżetowych dysponujący rachunkami do gromadzenia środków funduszu motywacyjnego.

[ramka][b]Szczegóły w rozporządzeniu[/b]

Nowe rozporządzenie ustala wzory 36 sprawozdań. Oczywiście nie wszystkie muszą być sporządzane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Tak jak do tej pory – na podstawie uchylonego rozporządzenia z 2006 r. – samorządy będą składać m.in. sprawozdania:

- [b]Rb-27S[/b] z wykonania planu dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego,

- [b]Rb-27ZZ[/b] z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego,

- [b]Rb-PDP[/b] z wykonania dochodów podatkowych gminy i miasta na prawach powiatu,

- [b]Rb-28S[/b] z wykonania planu wydatków budżetowych jednostki samorządu terytorialnego,

- [b]Rb-NDS[/b] o nadwyżce (deficycie) jednostki samorządu terytorialnego,

- [b]Rb-50[/b] o dotacjach (wydatkach) związanych z wykonywaniem zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami;

- [b]Rb-ST[/b] o stanie środków na rachunkach bankowych jednostek samorządu terytorialnego,

- [b]Rb 30S[/b] z wykonania planów finansowych zakładów budżetowych,

- [b]Rb-33[/b] z wykonania planów finansowych funduszy celowych (nieposiadających osobowości prawnej).

Szczegółowe wskazanie podmiotów, które są zobowiązane do składania poszczególnych rodzajów sprawozdań, zawiera § 4 rozporządzenia.[/ramka]

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr