Organy jednostek samorządu terytorialnego posiadają kompetencje do stanowienia aktów prawa miejscowego. Są to uchwały rad (sejmików), rzadziej zarządzenia wójtów (zarządów powiatów i województw), które zawierają przepisy powszechnie obowiązujące na danym terenie (gminy, powiatu, województwa).
[srodtytul]Przepisy miejscowe[/srodtytul]
Jak wynika z treści art. 40 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=70C26AA78AC2E5737C17F956EF0A2BE4?id=163433]ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.)[/link], gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązującego na jej obszarze na podstawie upoważnień zawartych w ustawach.
Natomiast na podstawie przepisów gminnej ustawy ustrojowej organy tych jednostek mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie: wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych; organizacji urzędów i instytucji gminnych; zasad zarządu mieniem gminy; zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (ust. 2).
Ponadto zgodnie z upoważnieniem zawartym w ustępie 3 omawianego artykułu [b]rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, ale tylko wówczas, gdy stosownych regulacji nie zawierają ustawy lub inne przepisy o charakterze powszechnie obowiązującym.[/b]