Rada Gminy Brok podjęła uchwałę w sprawie zmiany granic administracyjnych gminy [b](sygnatura akt LEX. O. AP. 0911/16/10)[/b]. W § 3 zapisano, że akt ten wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Oznacza to, że rada nadała uchwale charakter aktu prawa miejscowego.

Jak wynika natomiast z treści art. 13 ust. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B4C485D84739A0AA8B4703134DA6F604?id=340414]ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych[/link], w wojewódzkich dziennikach urzędowych publikowane są jedynie uchwały gminnych rad, które zawierają przepisy powszechnie obowiązujące. Dlatego też wojewoda mazowiecki, badając treść uchwały Rady Gminy Brok, jej § 3 zakwestionował. Stwierdził, że akt ten nie mieści się w tej kategorii, ponieważ nie zawiera przepisów o charakterze generalnym i abstrakcyjnym, kształtujących prawa i obowiązki podmiotów wspólnoty samorządowej.

Wojewoda podkreślił również, że takich przepisów uchwała rady gminy w sprawie zmiany granic tej jednostki zawierać by nie mogła. Nie pozwala na to norma kompetencyjna, którą zawiera art. 4b ust. 1 pkt 1 i art. 5a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FC5BE18DE3DC1A36B0CCC4C815536DC9?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link]. Przepisy te upoważniają bowiem radę gminy jedynie do podejmowania uchwał, które zmianę granic inicjują. Ubocznym skutkiem zakwestionowania przez wojewodę § 3 uchwały Rady Gminy Brok było to, że akt ten został pozbawiony normy określającej termin jego wejścia w życie. W konsekwencji, jak stwierdził wojewoda, cała uchwała obarczona jest wadą istotną, która powoduje konieczność jej wyeliminowania z obrotu prawnego w całości.