Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa systemowa) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.
Taki przychód stanowią dodatki: mieszkaniowy i wiejski, które są wypłacane nauczycielom w czasie świadczenia pracy i pobierania zasiłku chorobowego. Jednak czy są oskładkowane w tym drugim wypadku? Przecież w podstawie wymiaru składek – zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy systemowej – nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.
Pytanie jest zasadne również w kontekście listy przychodów zwolnionych ze składek, zawartej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe).
Według jego § 2 ust. 1 pkt 24 nie stanowią bowiem podstawy wymiaru składek przychody będące składnikami wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
Aby ustalić, czy te dodatki stanowią podstawę wymiaru składek w okresie pobierania przez nauczycieli zasiłków, trzeba określić ich charakter.