„W odpowiedzi na liczne postulaty spływające do Związku Powiatów Polskich, realizując złożoną obietnicę, przesyłam w załączeniu opracowany w ramach ZPP pozew zbiorowy dotyczący bulwersującej powiaty sprawy karty pojazdu" – pisze w liście przewodnim do starostów i prezydentów miast na prawach powiatu Marek Tramś, prezes ZPP. Do listu dołączono projekt pozwu, ankietę i wzór oświadczenia o przystąpieniu do sporu.
Powiaty, które się na to zdecydują, proszone są o przesłanie podpisanych oświadczeń do warszawskiej siedziby ZPP pod adresem: pl. Defilad 1, Skrytka pocztowa 7, 00-901 Warszawa. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 czerwca.
Czego żądają powiaty?
Przede wszystkim ustalenia przez sąd, że to Skarb Państwa – Ministerstwo Infrastruktury ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą tytułem szkody doznanej przez powiaty w wyniku niewydania 1 maja 2004 r. rozporządzenia dostosowującego przepisy rozporządzenia z 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu do prawa wspólnotowego.
Zaniedbania państwa są oczywiste
Zważyć bowiem należy, jak czytamy w projekcie pozwu, że rozporządzenie ministra infrastruktury wydane zostało jeszcze przed akcesją Polski do UE. Jego niezgodność z prawem wspólnotowym zaktualizowała się zatem dopiero z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Oznacza to, że zdarzeniem szkodzącym jest potencjalnie niewydanie aktu normatywnego, którego obowiązek wydania przewiduje przepis prawa. Przyjąć bowiem należy, że 1 maja 2004 r. na ministrze infrastruktury ciążył obowiązek dostosowania treści rozporządzenia z 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu do przepisów prawa wspólnotowego. Autorzy projektu zwracają uwagę, że eliminowania z obrotu prawnego przepisów krajowych niezgodnych z prawem wspólnotowym wymaga od państw członkowskich Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.