Z raportu „Co nam powiedziały wybory samorządowe w 2010 roku,20 lat od wprowadzenia reformy samorządowej? Sukces, porażka, normalność?" przygotowanego przez Małopolski Instytut Samorządu Lokalnego i Administracji wynika, iż typowy reprezentant władzy wykonawczej w samorządzie terytorialnym to mężczyzna około 50 -letni z wykształceniem wyższym. Dotyczy to ponad 85 proc. wszystkich wójtów i ponad 90 proc. burmistrzów i prezydentów miast. Zaś przedstawiciel rady gminy to najczęściej mężczyzna (ok. 76 proc.) w wieku 45-60 lat, W samorządach działa znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.
- Wyborcy preferują osoby ustabilizowane życiowo i z dużym doświadczeniem.- mówi Jacek Kwiatkowski, jeden z autorów raportu. Stąd powtarzalność wyborów. - Ponownie wyborcy w 2010 roku wybrali ok. 70 proc. urzędujących wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz ok. 40 proc. radnych – dodaje Kwiatkowski.
Ta stabilizacja władz samorządowych świadczy o sporym zadowoleniu mieszkańców z działań samorządu.
Autorzy raportu przypominają wyniki badania CBOS z zeszłego roku, które pokazują, że w ciągu ostatnich 8 lat w lokalnych społecznościach w istotnym stopniu wzrosło zadowolenie z zachodzących zmian w ich otoczeniu. Po raz pierwszy od 20 lat liczba osób, które uważają, że mają wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu przewyższyła liczbę tych, które uważają, że nie mają na to żadnego wpływu.
- Mieszkańcy ufają wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi, jeśli widzą konkretne efekty sprawowania przez niego władzy, tj. rozwiązywanie problemów. Doceniają menedżerskie umiejętności samorządowców (wspierane przez fundusze unijne),ale nie doceniają roli rady jako rzecznika interesów społecznych. Rady gmin są słabym ogniwem władzy samorządowej. – dodaje Jacek Kwiatkowski. Jego zdaniem wynika to ze słabego przygotowania kandydatów do pełnienia funkcji radnego. - Rozwój gmin uzależniony jest zatem w głównej mierze od silnej pozycji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, a w zdecydowanie mniejszym stopniu od władzy uchwałodawczej, choć trudno nie docenić jej roli w reprezentowaniu interesów mieszkańców.