Każda gmina do 15 lipca i 15 stycznia będzie przekazywać wojewodzie półroczne sprawozdania z opieki nad dziećmi do lat trzech. Zbierze informacje o liczbie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych. Odnotuje, kto utworzył placówkę – gmina, osoba fizyczna czy osoba prawna. Policzy, ile jest miejsc, ile dzieci i w jakich godzinach korzysta z opieki.
Takie nowe obowiązki dla samorządu przewiduje wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sprawozdań z realizacji zadań przewidzianych w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.
Gmina odnotuje także wiek podopiecznych. Poda informacje, ilu w placówkach pracuje opiekunów, a ile pielęgniarek i położnych. Podsumuje też koszty pobytu dziecka w placówce. Sprawdzi, ile płacą rodzice, a ile samorząd, ile kosztuje pobyt, a ile wyżywienie. Przekaże wojewodzie dane o czasie pracy żłobków i liczbie osób w nich zatrudnionych. Poinformuje, ile dzieci czeka na miejsce.
Sprawozdania będą musiały zawierać również informacje o liczbie osób zatrudnionych jako dzienny opiekun i wydatkach na ich pensje. Rozporządzenie zawiera wzór raportów.
Wojewoda przekaże zebrane informacje ministrowi pracy i polityki społecznej. Na zsumowanie raportów przekazanych przez gminy będzie miał niecały miesiąc. Sprawozdania muszą wpływać do ministerstwa do 5 sierpnia i do 5 lutego.