W ustawie o pracownikach samorządowych ani w ustawie o samorządzie powiatowym nie ma przepisów określających szczególny tryb odwoływania starosty skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Przepisów takich brak również w odniesieniu do przestępstw skarbowych. Co więcej, w powiatowej ustawie ustrojowej jest luka powodująca, że jeśli rada starosty nie odwoła (nie podejmie takiej uchwały), to wojewoda nie może wydać zarządzenia zastępczego w tej sprawie.
Utrata kwalifikacji
– Niekaralność za określone przestępstwa jest jednym z wymagań zatrudnienia pracownika samorządowego na podstawie wyboru – mówi prof. Andrzej Szewc z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Jeżeli wyrok skazujący uprawomocnił się przed nawiązaniem stosunku pracy, zatrudnienie pracownika jest niedopuszczalne, a gdyby mimo to doszło do skutku, jest nieważne. Jeżeli taki wyrok uprawomocnił się już w trakcie kadencji, to w wypadku starosty konieczne jest jego odwołanie przez radę – wyjaśnia ekspert.
Osoba skazana nie spełnia bowiem wymagań, by być pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru.
– Skazanego starostę odwołuje się w trybie art. 31 ustawy o samorządzie powiatowym – mówi Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oznacza to, że konieczny jest wniosek sporządzony w formie pisemnej, uzasadniony i podpisany przez co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Podlega on zaopiniowaniu przez komisję rewizyjną rady powiatu. Samo odwołanie następuje zaś w drodze uchwały podjętej większością 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
– Przepis nie przewiduje terminu na wystąpienie z wnioskiem o odwołanie starosty – zaznacza Stefan Płażek.