Aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste to jeden ze sposobów na podreperowanie budżetów gmin czy powiatów. Jednostki samorządu terytorialnego, które planują podwyżki, powinny się spieszyć. Wypowiedzenia dotychczasowych opłat wraz z ofertami nowych powinny trafić do użytkowników wieczystych najpóźniej 31 grudnia.
Faksymile to za mało
– Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste następuje w drodze pisemnego wypowiedzenia wysokości dotychczasowej opłaty. Wraz z wypowiedzeniem użytkownikowi wieczystemu należy złożyć ofertę nowej wysokości opłaty – wyjaśnia Piotr Mrowiec, radca prawny w Roedl, Majchrowicz-Bączyk Kancelaria Prawna.
Zwraca on uwagę, że wypowiedzenie nie jest decyzją administracyjną. Jest oświadczeniem woli i muszą go dokonać osoby uprawnione do składania takich oświadczeń w imieniu właściciela nieruchomości (to Skarb Państwa albo gmina, powiat czy województwo). Skarb Państwa reprezentuje starosta, a jeżeli nieruchomość stanowi własność gminy, osobą uprawnioną do złożenia wypowiedzenia będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
– Ustawa o gospodarce nieruchomościami wymaga, aby wypowiedzenie było sporządzone w formie pisemnej. Oznacza to, że musi zostać podpisane np. przez wójta (lub upoważnionego przez niego urzędnika). Co istotne, podpis musi być odręczny i nie można go zastąpić mechanicznym jego odtworzeniem na dokumencie (pieczęć z podpisem). Tylko bowiem dokument odręcznie podpisany zachowuje formę pisemną w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego – podkreśla mec. Mrowiec.
W wypowiedzeniu wskazać należy sposób obliczania nowej opłaty. Pismo to powinno zawierać również pouczenie dla użytkownika wieczystego o dopuszczalnym sposobie jego kwestionowania. Do wypowiedzenia dołączyć należy ponadto informację o wartości nieruchomości oraz o miejscu, w którym użytkownik wieczysty może zapoznać się z operatem szacunkowym.