Gospodarka komunalna: Dofinansowanie do planów gospodarki odpadami

Samorządy mogą uzyskać dofinansowanie, żeby przygotować się na przejęcie gospodarki śmieciowej

Publikacja: 05.03.2012 08:45

Gospodarka komunalna: Dofinansowanie do planów gospodarki odpadami

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Do końca czerwca samorządy województw powinny mieć gotowe plany gospodarki odpadami, na podstawie których gminy podejmą uchwały i rozpiszą przetargi na odbieranie śmieci.

– O dofinansowanie może wystąpić samorząd każdego województwa – mówi Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Mamy na to pieniądze.

Konkretnie każde województwo może liczyć na nie więcej niż 200 tys. zł przeznaczonych na opracowanie wojewódzkich planów gospodarki odpadami lub ich aktualizacji, przy czym jest to dotacja do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Wprawdzie obowiązek sporządzania planów wojewódzkich był już wcześniej, ale wszystkie opracowania wymagają zmian. Należy bowiem wyznaczyć regionalne instalacje do zagospodarowania odpadów i regiony, czyli obszary, z których śmiecie komunalne będą trafiać do tych instalacji.

– To nie znaczy, że koniecznie czy w szybkim tempie trzeba stawiać nowe instalacje – mówił w minionym tygodniu w Sejmie Piotr Woźniak, wiceminister środowiska. – Nie jesteśmy w próżni i trzeba zadbać o to, żeby istniejące instalacje, oczywiście tylko te, które spełniają wymagania środowiskowe w stu procentach, służyły tak długo, jak długo będą mogły, jako instalacje zastępcze.

200 tys. zł mogą dostać samorządy województw na aktualizację planów gospodarki odpadami

Takimi instalacjami mogą być np. działające od lat wysypiska czy kompostownie, jeżeli odpowiednio zostanie to zapisane w planie. Tak więc nie wszędzie trzeba będzie budować od razu wymagające dużych nakładów finansowych spalarnie. Zamknięcia będą jednak wymagały te obiekty, które nie spełniają określonych przez przepisy standardów.

I w tym wypadku warto przyjrzeć się ofercie NFOŚiGW. Dysponuje on środkami na zabiegi zmierzające do zamknięcia lub rekultywacji składowisk odpadów komunalnych. Mogą się o nie ubiegać zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i przedsiębiorcy.

Te podmioty gminne i firmy, które chcą inwestować w nowe instalacje lub obiekty służące selektywnej zbiórce odpadów, również powinny się przyjrzeć propozycjom NFOŚiGW. Na instalacje można dostać nisko oprocentowaną pożyczkę nawet do 75 proc. kosztów kwalifikowanych, a do selektywnej zbiórki dotację do 60 proc. kosztów. Fundusz prowadzi ciągły nabór do wymienionych programów.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki z.jozwiak@rp.pl

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr