Rząd Przyjął. Szpitale dobrowolnie wykupią ubezpieczenie od zdarzeń medycznych, a przekształcając się w spółki, dostaną dotacje z budżetu państwa jeszcze w 2014 r.
Rząd przyjął w środę projekt założeń nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Ministerstwo Zdrowia proponuje w nich, by szpital nie musiał obowiązkowo wykupywać ubezpieczenia od zdarzeń medycznych.
Dyrektor ma sam zadecydować, czy lecznicę stać na posiadanie nowej polisy. Projekt założeń przewiduje bowiem, że jeśli nie wykupi ubezpieczenia, a wojewódzka komisja orzeknie, że pacjent został poszkodowany w tym szpitalu, to placówka medyczna wypłaci mu odszkodowanie ze swojego budżetu. Zgodnie z obecnymi przepisami szpitale muszą wykupić ubezpieczenia do lipca 2012 r., a za ich brak grozi wykreślenie z rejestru prowadzonego przez wojewodę.
Drugą ważną zmianą dla szpitali w projekcie założeń jest wydłużenie placówkom przekształconym w spółki do końca 2014 r. czasu na ubieganie się o dotacje z budżetu państwa. Ustawa o działalności leczniczej przewiduje teraz, że lecznice mogą składać wnioski o wsparcie do ministerstwa do końca 2013 r. Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, skorzystają też z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych.
Projekt zmian, poza szpitalami, ma rozwiązać również problem organizacji pożytku publicznego, w tym hospicjów. Wskazuje bowiem, że są to podmioty lecznicze, niemające statusu przedsiębiorcy.