NSA oceni też zarzuty naruszenia konstytucyjnej swobody prowadzenia działalności gospodarczej i wniosek o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą art. 14 ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Umożliwia on radom gmin wprowadzenie czasowego lub stałego zakazu prohibicyjnego na określonych obszarach i w niewymienionych w ustawie miejscach oraz obiektach ze względu na ich charakter.
Ulice bez wódki
Na ten właśnie przepis powołała się Rada Gminy podkrakowskiego Zabierzowa, wprowadzając w 2001 r. zakaz prohibicyjny w centrum miejscowości. Dotyczył wszystkich obiektów handlowych, sportowych, kultu religijnego i użyteczności publicznej na ulicach Kolejowej, Sportowej, Wapiennej i Cmentarnej.
– Zakaz był uzasadniony nagromadzeniem takich obiektów jak gimnazjum, boisko sportowe, komisariat policji, urząd gminy, cmentarz i węzeł komunikacyjny – mówi pełnomocnik RG, radca prawny Mikołaj Miścicki.
W 2010 r. Krzysztof S. wezwał radę do uchylenia zawierającego ten zakaz § 7 ust. 1 uchwały w sprawie ustalenia dla terenu gminy liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu.
– Krzysztof S. kupił w 2000 r. działkę przy ul. Kolejowej. W 2001 r. uzyskał zezwolenie na budowę pawilonu handlowo-usługowego i wystąpił o promesę na sprzedaż alkoholu, której nie dostał – wyjaśnia reprezentujący go radca prawny Tomasz Pigiel.