Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia 14 pomników przyrody na terenie miasta. Jako podstawę prawną wskazała art. 44 ust 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody. Przepisy te normują, że ustanowienie pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze uchwały rady gminy.
Uchwała określa nazwę danego obiektu lub obszaru, jego położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe dla tego obszaru lub jego części, wybrany sposób stosowania zakazów wymienionych w art. 45 ust 1.
Tymczasem w jednym z paragrafów uchwały rada wyznaczyła w odległości 15 metrów od zewnętrznej krawędzi pni drzew ustanawianych pomnikami przyrody otulinę w celu zabezpieczenia ich przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka.
Zdaniem wojewody tym samym rada miejska przekroczyła zakres upoważnienia ustawowego. Wojewoda wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody otulina to strefa granicząca z chronionym obiektem przyrody i wyznaczona indywidualnie dla tego obiektu w celu zabezpieczenia przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka.
Jest ona obowiązkowa na obszarach graniczących z parkiem narodowym. Dla innych form przyrody jest fakultatywna. Jej utworzenie jest jednak dopuszczalne jedynie wtedy, kiedy przewidują to przepisy ustawy (art. 13 ust 2 i art. 16 ust 2 ustawy)