Prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw zakłada modyfikację zasad, na których radny jest chroniony przed nieuzasadnionym zwolnieniem z pracy.
Obecnie ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że pracodawca może radnego zwolnić, ale dopiero po uzyskaniu zgody - wyrażonej przez radę gminy - w formie uchwały. Prezydencki projekt przewiduje dodanie do art. 25 ustawy o samorządzie gminnym nowego ustępu 2a, zgodnie z którym "Pracodawcy radnego przysługuje prawo do zaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały rady gminy o niewyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym".
- Prawo pracodawcy do zaskarżenia uchwały odmawiającej zgody na rozwiązanie umowy o pracę z radnym oceniam jednoznacznie pozytywnie - mówi dr Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Po pierwsze dlatego, że pracodawca bez wątpienia ma interes prawny w zmianie treści uchwały. Po drugie dlatego, że kompetencje stanowcze organu ( tu: rady gminy) nie oznaczają jego nieskrępowanej arbitralności - dodaje.
Skoro taka uchwała zgodnie z jednolitym obecnym orzecznictwem sądowym winna posiadać uzasadnienie i prawne i faktyczne, to wszak nie od parady, a po to, by uzasadnienie to pozwoliło zweryfikować słuszność i prawidłowość uchwały
.