Wczoraj posłowie Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego omawiali zmiany zasad ustalania i podziału tzw. podatku janosikowego zawarte w projektach (obywatelskim i samorządowym) nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Zaproponowano, by gminy przy wyliczeniu wskaźnika dochodów podatkowych na jednego mieszkańca brały pod uwagę nie tylko tych zameldowanych, ale i faktycznie mieszkających. Wpłynie to na zmniejszenie wpłat. Ponadto wprowadzono progi ostrożnościowe. Dla gmin kwota wpłaty nie mogłaby przekraczać 15 proc. dochodów podatkowych, a dla powiatów 55 proc. tych dochodów.
Projekty przewidują też, że zlikwidowana miałaby zostać rezerwa tej subwencji, a więc między gminy rozdzielane byłyby wszystkie wpłacone pieniądze. Ponadto projekty zakładają, że jeżeli kwota subwencji dla danej gminy nie przekracza 12 tys. zł, to pieniędzy nie dostanie, a środki powiększają pulę dzieloną między pozostałe.
W projektach jest także mowa o zamierzonej likwidacji tzw. rezerwy drogowej. Środki w ten sposób uzyskane powiększyłyby subwencję równoważącą dla powiatów i regionalną dla województw.
Resort finansów policzył, jakie skutki finansowe miałyby proponowane zmiany w 2014 r. Wyszło, że wpłaty byłyby niższe od obecnych o ponad 305 mln zł.