Sąd Rejonowy w Białymstoku oddalił powództwo wójta gminy M. o przywrócenie poprzednich warunków pracy, w szczególności wynagrodzenia.
Jak podkreślił skład orzekający, rada gminy posiada wyłączne prawo do ustalenia wynagrodzenia wójta i może je zmieniać (podwyższać lub obniżać) przez cały okres trwania mandatu. Jedyne ograniczenia dla rady gminy w ustalaniu wysokości zarobków wójta wynikają z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Wskazuje ono maksymalne i minimalne wynagrodzenie, jakie na tym stanowisku można pobierać, w zależności od liczby mieszkańców gminy. W konsekwencji rada nie może ani obniżyć wójtowi pensji poniżej pewnego minimum, ani też jej podnieść ponad wskazane przepisami prawa maksimum.
W ocenie Sądu Rejonowego w Białymstoku wójt nie może kwestionować zgodności z prawem i zasadności uchwały obniżającej jego wynagrodzenie, szukając dla siebie uzasadnienia w przepisach kodeksu pracy.
Przepisy tej ustawy co do zasady wymagają, aby zmiana wynagrodzenia pracownika następowała z wypowiedzeniem.
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca zmianę np. wynagrodzenia pracownika.