Reklama

Decyzje niszczące przestrzeń

Warunki zabudowy może uzyskać każdy i dla dowolnego terenu. To trzeba zmienić.

Publikacja: 24.03.2014 08:51

Decyzje niszczące przestrzeń

Foto: www.sxc.hu

Związek Miast Polskich apeluje o pilną nowelizację obowiązującej od 11 lat ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W szczególności domaga się likwidacji decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, tzw. wuzetek.

Sądy nie pomogły

– Sama intencja wprowadzenia wuzetek była dobra – mówi Adam Kowalewski, przewodniczący rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. – Decyzje te miały służyć uzupełnianiu zabudowy na terenach zurbanizowanych, ale przy konstruowaniu tego instrumentu w ustawie i rozporządzeniach popełniono tyle błędów prawnych, że teraz wuzetka spełnia zupełnie inną funkcję. Stała się aktem zastępującym plan – mówi  Kowalewski.

Do tego dołożyło się niekorzystne dla gmin orzecznictwo sądów administracyjnych oraz samorządowych kolegiów odwoławczych (SKO).

– Najpierw sądy i SKO zaczęły traktować wuzetkę jako akt planistyczny, a teraz nakazują wypłacać odszkodowania właścicielom nieruchomości, w sytuacji gdy uchwalony przez gminę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dla nich mniej korzystny niż to, co wynika z wuzetki – relacjonuje Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – To kompletne nieporozumienie, przecież taka wuzetka jest jedynie informacją, czy dany obiekt może powstać na danej nieruchomości, czy też nie – dodaje samorządowiec.

Reklama
Reklama

Problemem jest również to, że aby wuzetkę otrzymać, wcale nie trzeba legitymować się tytułem prawnym do nieruchomości. A także to, że wydaje się je dla wszystkich terenów. Nawet takich, które w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oznaczone są jako rolne czy leśne. – Wuzetki trzeba zlikwidować jak najszybciej, najlepiej jeszcze w tym roku – mówi Andrzej Porawski.

Światełko ?w tunelu

ZMP postuluje umożliwienie radom gmin stanowienie uproszczonych przepisów urbanistycznych.

– Te byłyby stanowione dla terenów zurbanizowanych, dla których plan miejscowy nie istnieje – mówi Andrzej Porawski.

– Jeżeli teren jest zabudowany, a w studium oznaczony jest jako obszar urbanizacji, to gmina będzie mogła uchwalić dla niego nie plan, ale właśnie takie uproszczone przepisy – tłumaczy Adam Kowalewski.

Na wejście w życie tego rozwiązania trzeba będzie jednak poczekać. Co najmniej dwa–trzy lata do zakończenia prac nad kodeksem architektoniczno-budowlanym.

Orzecznictwo

Plan nie może naruszać studium

Związek Miast Polskich apeluje o pilną nowelizację obowiązującej od 11 lat ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W szczególności domaga się likwidacji decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, tzw. wuzetek.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama