Zgoda sejmiku nie wadzi w przekształceniu szpitala

Podjęcie przez radę gminy, powiatu, albo sejmik województwa uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest ani wymagane, ani też wadliwe.

Publikacja: 25.03.2014 13:03

Zgoda sejmiku nie wadzi w przekształceniu szpitala

Foto: www.sxc.hu

Wojewoda śląski uchylił - rozstrzygnięciem nadzorczym - uchwałę sejmiku województwa śląskiego w sprawie wyrażenia zgody na przekształcenie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (dalej SP ZOZ) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej spółka).

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ nadzoru wskazał, że ustawodawca wprost w ustawie o działalności leczniczej określił, który organ jednostki samorządu terytorialnego jest właściwy do dokonywania takich przekształceń.

Jak wynika z art. 75 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej, w przypadku samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, organem dokonującym przekształcenia SP ZOZ w spółkę kapitałową jest organ wykonawczy, czyli wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd (powiatu, województwa).

Wojewoda podkreślił także, że ustawodawca, w działaniach zmierzających do przekształcenia SP ZOZ w spółkę, nie przewidział udziału organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (rada, sejmik).

Jednocześnie odniósł się do stosunku przepisów ustawy o działalności leczniczej do ustawy o samorządzie województwa. W ocenie wojewody regulacje zawarte w ustawie o działalności leczniczej stanowią lex specjalis w stosunku do ustawy o samorządzie województwa, a tym samym wyłączają jej stosowanie.

To ważne dlatego, że zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie województwa to do wyłącznej właściwości sejmiku należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych województwa dotyczących: tworzenia spółek prawa handlowego lub spółdzielni i przystępowania do nich oraz określania zasad wnoszenia wkładów, a także obejmowania, nabywania i zbywania udziałów i akcji oraz tworzenia, przekształcania i likwidowania wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek (art. 18 pkt 19 lit e i f ustawy).

Samorząd zaskarżył rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Ten rozstrzygnięcie uchylił (wyrok z 20 stycznia 2014 r., sygn. akt IV SA/Gl 1074/13).

W uzasadnieniu do wyroku sąd wskazał, że w świetle art. 75 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej nie może budzić wątpliwości, że organem dokonującym przekształcenia samorządowego SP ZOZ w spółkę jest organ wykonawczy. Natomiast z tego przepisu, jak i z pozostałych przepisów tej ustawy nie wynika w sposób oczywisty, nie budzący żadnych wątpliwości czy przed dokonaniem przekształcenia SP ZOZ-u w spółkę organ wykonawczy jednostki samorządu winien uzyskać akceptację, czy poparcie organu stanowiącego (sejmiku), czy wprost przeciwnie. Dlatego w tym miejscu należy odnieść się do treści art. 18 pkt 19 lit e i f ustawy samorządzie województwa.

Zdaniem WSA w Gliwicach ponieważ obowiązująca treść ustawy o działalności leczniczej nie zawiera przepisu całkowicie wyłączającego w tym przypadku podjęcie uchwały przez organ stanowiący, to podjęcie przez radę gminy, powiatu, albo sejmik uchwały w tym przedmiocie nie jest niezbędne do przekształcenia określonego w ustawie o działalności leczniczej.  Ale też podjęcie takiej uchwały – w trybie ustawy o samorządzie województwa – nie jest sprzeczne prawem i wadliwe.

Zdaniem Sądu objęta badaniem uchwała – z uwagi zawarte w niej sformułowanie: "wyraża się zgodę" – nie może być oceniona jako uchwalona z naruszeniem prawa. W tym miejscu podkreślenia wymaga, że w objętej skargą uchwale organ stanowiący nie zadecydował o przekształceniu, nie dokonał przekształcenia i tylko wyraził zgodę na przekształcenie.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne