Nie. Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym przewiduje, że w takim referendum mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego wyrażają w drodze głosowania swoją wolę co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki. Referendum można przeprowadzić na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy albo powiatu bądź 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.
W myśl art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 594 ze zm.) podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów publicznych należy do wyłącznej właściwości rady gminy. W wyroku z 14 stycznia 2014 r. (II OSK 2988/13) Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że co do zasady istnieje możliwość wypowiedzenia się w drodze referendum lokalnego w sprawie uregulowanej już uprzednio aktem prawa miejscowego, który został opublikowany i wszedł w życie. Sąd stwierdził jednak, że nie jest dopuszczalne przeprowadzenie referendum w sprawie uregulowanej aktem prawa miejscowego, którego podjęcie poprzedzały konsultacje społeczne – niezależnie od tego, czy ustawa przewidywała wymóg ich przeprowadzenia. Zdaniem sądu nieuzasadnione byłoby bowiem ponowne zwracanie się do danej społeczności z tą samą kwestią, tym razem ?w drodze referendum.
podstawa prawna: art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 4 ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (DzU z 2013 r., poz. 706)