Dotacje: województwo opolskie stawia na demografię

Tylko dając ludziom pracę, można powstrzymać emigrację, dlatego region rozwija kształcenie zawodowe.

Publikacja: 24.07.2014 09:34

Dotacje: województwo opolskie stawia na demografię

Dotacje: województwo opolskie stawia na demografię

Foto: www.sxc.hu

Ponad 350 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego chce wydać opolski Urząd Marszałkowski na realizację w latach 2014–2020 programu „Specjalna strefa demograficzna 2020". Jego celem jest zahamowanie postępującego w szybkim tempie wyludniania się województwa.

Zatrzymać wyjeżdżających

Z badań przeprowadzonych w 2013 r. przez prof. Janusza Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że chęć wyjazdu, głównie do Niemiec, zadeklarowało 12,2 proc. opolan.

– Decydującym powodem emigracji jest nadzieja na wyższe zarobki – wyjaśnia prof. Czapiński. – Opolanie rzadziej niż mieszkańcy innych regionów wskazują, że celem wyjazdu jest np. zdobycie środków na założenie własnej firmy, co sugeruje, że myślą raczej o wyjeździe na stałe – dodaje.

– O zatrzymaniu emigracji nie może być mowy, jeżeli nasi mieszkańcy nie będą mogli znaleźć pracy – zauważa Arkadiusz Kuglarz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. – W tym celu modernizujemy nasze szkolnictwo zawodowe tak, aby kształciło absolwentów w zawodach pożądanych przez naszych przedsiębiorców – tłumaczy.

Służy temu m.in. realizowany (do końca maja 2015 r.) projekt „Opolskie szkolnictwo zawodowe bliżej rynku pracy", którego budżet wynosi prawie 19 mln zł.

– Środki te przeznaczamy nie tylko na specjalistyczne wyposażenie dla szkół, ale także na organizację krajowych i zagranicznych praktyk zawodowych dla uczniów – mówi Adam Koj, kierownik projektu. – Takie czterotygodniowe praktyki odbywały się m.in. w fabryce BMW w Regensburgu (Niemcy) czy Metsä Tissue w Krapkowicach, gdzie uczniowie zapoznawali się z nowoczesnymi metodami monitorowania procesów technologicznych – opowiada. – Do tej pory zorganizowanych zostało 13 krajowych i zagranicznych praktyk, w których uczestniczyło 520 uczniów – dodaje.

Z kolei absolwenci uczelni technicznych mogą skorzystać ze staży organizowanych w opolskich firmach.

– Dla przedsiębiorcy taki staż jest bezkosztowy, bo zamiast wynagrodzenia stażysta otrzymuje finansowane ze środków UE stypendium w wysokości 1,6 tys. zł brutto – wskazuje Arkadiusz Kuglarz. – Obecnie z takich staży, organizowanych w firmach spożywczych, meblarskich, metalur?gicznych czy energetycznych, korzysta 270 absolwentów – informuje.

Ułatwienia ?dla rodzin

– Program „Specjalna strefa demograficzna 2020", przygotowany na podstawie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, trafił do konsultacji społecznych – mówi Iwona Mąkolska-Frankowska, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Proponujemy w nim działania w czterech dziedzinach: „Praca to bezpieczna rodzina"; „Edukacja a rynek pracy"; „Opieka żłobkowo-przedszkolna" oraz „Złota jesień". A także realizację dwóch inicjatyw wspierających: „Inwestujemy w rodzinę" oraz Opolska Karta Rodziny i Seniora – wyjaśnia.

– Część tych działań jest już obecnie realizowana w formie pilotażu – informuje Kuglarz.

Takim projektem jest m.in. „Powrót do zatrudnienia", który ma na celu z jednej strony aktywizację bezrobotnych, a z drugiej – ułatwienie powrotu do pracy osobom przebywającym na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

– Po odpowiednim przeszkoleniu bezrobotny może znaleźć pracę jako opiekun dzienny dziecka do lat trzech – mówi Kuglarz. – Rodzice zaś zyskują bezpłatną opiekę nad dzieckiem, bo wynagrodzenie takiego opiekuna jest finansowane ze środków UE – dodaje.

Obecnie program jest realizowany w 32 opolskich gminach. Do tej pory zatrudnienie w zawodzie opiekuna dziennego dzięki projektowi znalazło 111 osób, a kolejne 428 uzyskało certyfikat uprawniający do podjęcia pracy. Samorząd województwa chce, aby do końca czerwca 2015 r. program ten objął około 600 osób.

– W latach 2014–2020 na podobnych zasadach organizowane będą szkolenia dla opiekunów osób starszych – zapowiada Kuglarz.

POLSKA traci obywateli

W 2013 r. jedynie cztery województwa odnotowały wzrost liczby ludności:

- małopolskie (+ 0,19 proc.),

- mazowieckie (+ 0,28 proc.),

- pomorskie (+ 0,25 proc.)

- wielkopolskie (+ 0,14 proc.).

Ponad 350 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego chce wydać opolski Urząd Marszałkowski na realizację w latach 2014–2020 programu „Specjalna strefa demograficzna 2020". Jego celem jest zahamowanie postępującego w szybkim tempie wyludniania się województwa.

Zatrzymać wyjeżdżających

Pozostało 93% artykułu
Sądy i trybunały
Julia Przyłębska nie jest już szefową Trybunału Konstytucyjnego?
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Sądy i trybunały
Sądy dostaną więcej pieniędzy. Jakie podwyżki planuje resort sprawiedliwości?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska