Inwestycje w kulture i sport dadza ulgę podatkową

Rząd szykuje nowy pięcioletni program zwolnień z podatków od nieruchomości oraz od środków transportu.

Aktualizacja: 03.02.2015 06:54 Publikacja: 03.02.2015 06:17

Inwestycje w kulture i sport dadza ulgę podatkową

Foto: www.sxc.hu

Na jednym z najbliższych posiedzeń Rada Ministrów wyda rozporządzenie dotyczące warunków udzielania zwolnień z tych podatków przez organy gmin. Określi ono warunki udzielania pomocy publicznej, jaką jest zwolnienie z tych podatków. Program ten ma obowiązywać do końca 2020 r.

Rozporządzenie ma zastąpić poprzednio obowiązujące przepisy, które wygasły z końcem czerwca 2014 r. Nowością jest możliwość udzielania pomocy nie tylko w związku z inwestycjami biznesowymi, ale także na cele sportu, rekreacji i dziedzictwa kulturowego.

Warunkiem przyznania pomocy publicznej w formie zwolnień jest poniesienie kosztów inwestycyjnych, które projekt szczegółowo wymienia jako tzw. koszty kwalifikowane. Będą nimi m.in. wydatki na nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów, budowli i budynków, a także ich wyposażenia związanego z prowadzeniem biznesu (w tym maszyn i urządzeń oraz środków transportu). Dla dużych przedsiębiorców do inwestycji będą także zaliczone wydatki na wartości niematerialne i prawne.

W wypadku inwestycji w kulturę i dziedzictwo kulturowe kosztami kwalifikowanymi będą m.in. wydatki na konserwację zabytków i przetwarzanie różnych dzieł na formę cyfrową (digitalizację).

Podstawowym warunkiem udzielenia pomocy ma być zgłoszenie właściwej gminie na piśmie zamiaru skorzystania z niej. Trzeba też wnieść wkład finansowy – co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych. Inwestycja powinna być utrzymana przez co najmniej pięć lat (w wypadku małych i średnich przedsiębiorstw – trzy lata). Realizacja projektu inwestycyjnego powinna przynieść wzrost liczby pracowników w danym zakładzie w porównaniu ze średnią z poprzedniego roku.

W wypadku inwestycji na cele kultury warunkiem jest wykorzystanie przynajmniej 80 proc. czasu lub przestrzeni infrastruktury na cele związane z kulturą. Inwestujący zaś w infrastrukturę sportową mogą liczyć na wsparcie, pod warunkiem że będzie ona służyła więcej niż jednemu użytkownikowi uprawiającemu sport zawodowo, przy czym inni sportowcy (zawodowi lub amatorzy) będą korzystali z infrastruktury przez co najmniej 20 proc. czasu rocznie.

Rozporządzenie określi maksymalne granice kwoty udzielonej pomocy (zwolnień) – od 7,5 do 37,5 mln euro, zależnie od regionu i przypisanej mu intensywności pomocy publicznej. W razie inwestowania w kulturę pułapy są nawet większe i sięgają 50 mln euro dla jednego przedsiębiorstwa rocznie albo 100 mln euro na jedno przedsięwzięcie.

W ocenie Wojciecha Pławiaka, doradcy podatkowego i partnera w kancelarii Nielepkowicz i Pławiak, projektowane rozporządzenie jest dużo precyzyjniejsze niż poprzednio obowiązujące. Chodzi zwłaszcza o zdefiniowanie warunków dopuszczalności regionalnej pomocy inwestycyjnej i momentu, od którego można z niej korzystać.

– Trzeba pamiętać, że rozporządzenie nie obliguje gmin do udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości czy od środków transportu – zauważa Pławiak. Przyznaje on jednak, że w praktyce takie zwolnienia są ważnym narzędziem przyciągania inwestycji. – Dlatego inwestujący przedsiębiorcy powinni się już teraz zainteresować pracami lokalnych samorządów nad uchwałami dotyczącymi zwolnień podatkowych – sugeruje ekspert.

etap legislacyjny: trafi na posiedzenie Rady Ministrów

Spadki i darowizny
Odziedziczyłeś majątek? By dysponować spadkiem, musisz mieć ten dokument
Dobra osobiste
Po błędnej diagnozie nie zdążyła pożegnać się z dzieckiem. Sąd wycenił ból matki
Prawo drogowe
Jakie kary grożą za kierowanie autem bez uprawnień? Trzy scenariusze wydarzeń
Praca, Emerytury i renty
Na tę informację czekają miliony seniorów. Znamy termin wypłaty 14. emerytury
Prawo w Polsce
Wybory prezydenckie 2025. Jak zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?