Na jednym z najbliższych posiedzeń Rada Ministrów wyda rozporządzenie dotyczące warunków udzielania zwolnień z tych podatków przez organy gmin. Określi ono warunki udzielania pomocy publicznej, jaką jest zwolnienie z tych podatków. Program ten ma obowiązywać do końca 2020 r.
Rozporządzenie ma zastąpić poprzednio obowiązujące przepisy, które wygasły z końcem czerwca 2014 r. Nowością jest możliwość udzielania pomocy nie tylko w związku z inwestycjami biznesowymi, ale także na cele sportu, rekreacji i dziedzictwa kulturowego.
Warunkiem przyznania pomocy publicznej w formie zwolnień jest poniesienie kosztów inwestycyjnych, które projekt szczegółowo wymienia jako tzw. koszty kwalifikowane. Będą nimi m.in. wydatki na nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania gruntów, budowli i budynków, a także ich wyposażenia związanego z prowadzeniem biznesu (w tym maszyn i urządzeń oraz środków transportu). Dla dużych przedsiębiorców do inwestycji będą także zaliczone wydatki na wartości niematerialne i prawne.
W wypadku inwestycji w kulturę i dziedzictwo kulturowe kosztami kwalifikowanymi będą m.in. wydatki na konserwację zabytków i przetwarzanie różnych dzieł na formę cyfrową (digitalizację).
Podstawowym warunkiem udzielenia pomocy ma być zgłoszenie właściwej gminie na piśmie zamiaru skorzystania z niej. Trzeba też wnieść wkład finansowy – co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikowanych. Inwestycja powinna być utrzymana przez co najmniej pięć lat (w wypadku małych i średnich przedsiębiorstw – trzy lata). Realizacja projektu inwestycyjnego powinna przynieść wzrost liczby pracowników w danym zakładzie w porównaniu ze średnią z poprzedniego roku.