Marcin S. (imię zmienione) pracujący na co dzień jako przedstawiciel apteczny swoje obowiązki zawodowe łączył z wykonywaniem mandatu radnego.
Z takiej sytuacji nie był zadowolony jego pracodawca, który zwrócił się do Rady Miasta o wyrażenie zgody na wypowiedzenie zmieniające, którym miano zmniejszyć radnemu wymiar czasu pracy z pełnego etatu na 1, a co za tym idzie wynagrodzenie z kwoty 4740 zł brutto do 2370 zł. Firma zamierzała zmniejszyć Marcinowi S. tzw. targety proporcjonalnie do zmniejszonej liczby odwiedzanych przez niego aptek z dotychczasowych 219 do 109.
Pracodawca radnego uzasadniał swoją decyzję faktem, iż Marcin S. uzyskał najgorszą sprzedaż indywidualną do aptek spośród wszystkich 48 przedstawicieli. Firma wskazała jednocześnie, iż niewywiązywanie się z realizacji uzgodnionych celów zawodowych prowadzi do strat ekonomicznych i etycznych.
Spółka przekonywała, że zmniejszenie etatu, zakresu obowiązków i wynagrodzenia umożliwi radnemu prawidłowe wykonywanie zadań pracowniczych.
Rada Miasta stwierdziła, jednak iż przedstawione argumenty są niewystarczające, i w uchwale nie wyraziła zgody na dokonanie wypowiedzenia zmieniającego.