Zawiadamianie o inwestycji na różne sposoby

Nawet od osób mających dostęp do internetu trudno wymagać, ażeby stale śledziły strony urzędów, szukając obwieszczeń.

Publikacja: 22.05.2015 08:32

Zawiadamianie o inwestycji na różne sposoby

Foto: www.sxc.hu

Obwieszczenie o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego zamieszczone tylko na stronach internetowych urzędu nie może być uznane za sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Bez własnej winy

Warunek zawiadamiania stron w takich sprawach w drodze obwieszczenia, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, wprowadziła ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 53 ust. 1. Znalazł on zastosowanie, gdy w 2008 r. na wniosek Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie prezydent miasta ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego. Miała to być rozbudowa budynku szkoły.

Zakwestionowała ją spółka, właściciel sąsiedniej działki. Jest to niezabudowana posesja, a planowana inwestycja może znacznie ograniczyć możliwości zabudowy – podkreśliła. Organ powinien ją zawiadomić jako stronę o toczącym się postępowaniu. Ponieważ tego nie uczynił, domaga się uchylenia decyzji, gdyż bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu.

Prezydent Krakowa nie spełnił żądania, gdyż właścicieli działek sąsiadujących z terenem inwestycji, czyli również spółkę, zawiadamiano o przebiegu postępowania w drodze obwieszczeń w siedzibie Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa oraz na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze potwierdziło takie stanowisko, ale obie decyzje uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokami z 2011 i 2013 r. Nie poprzestając na tym, sformułował generalne stanowisko w takich sprawach.

Oddalając 21 maja skargę kasacyjną Szkoły Muzycznej, NSA w pełni je zaakceptował. Analogicznie jak sąd I instancji ocenił, że zamieszczenie obwieszczeń tylko na stronie internetowej organu administracji czy tylko na stronach w BIP nie spełnia ustawowego warunku zawiadamiania stron w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości. Ustawa nakłada na organ obowiązek informowania stron o wszczęciu postępowania w celu ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego w podwójny sposób: poprzez obwieszczenie i w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości – przypomniał sąd.

Różne sposoby

W każdej miejscowości może to być inny sposób (obwieszczenie w urzędzie gminy, na tablicy ogłoszeń czy w pobliżu inwestycji). Strona postępowania, której nie doręcza się decyzji, a tylko zawiadamia przez obwieszczenia, musi mieć realną możliwość dotarcia do informacji o prowadzonym postępowaniu i wydanych decyzjach, by móc je kwestionować – na co ma tylko rok. Zamieszczenie informacji w internecie nie jest wystarczające, gdyż dostęp nie jest powszechny, a osoby starsze niejednokrotnie nie umieją z niego korzystać.

sygnatura akt: OSK 2564/13

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem