Obwieszczenie o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego zamieszczone tylko na stronach internetowych urzędu nie może być uznane za sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Bez własnej winy
Warunek zawiadamiania stron w takich sprawach w drodze obwieszczenia, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, wprowadziła ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 53 ust. 1. Znalazł on zastosowanie, gdy w 2008 r. na wniosek Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie prezydent miasta ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego. Miała to być rozbudowa budynku szkoły.
Zakwestionowała ją spółka, właściciel sąsiedniej działki. Jest to niezabudowana posesja, a planowana inwestycja może znacznie ograniczyć możliwości zabudowy – podkreśliła. Organ powinien ją zawiadomić jako stronę o toczącym się postępowaniu. Ponieważ tego nie uczynił, domaga się uchylenia decyzji, gdyż bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu.
Prezydent Krakowa nie spełnił żądania, gdyż właścicieli działek sąsiadujących z terenem inwestycji, czyli również spółkę, zawiadamiano o przebiegu postępowania w drodze obwieszczeń w siedzibie Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa oraz na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze potwierdziło takie stanowisko, ale obie decyzje uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokami z 2011 i 2013 r. Nie poprzestając na tym, sformułował generalne stanowisko w takich sprawach.