Prezydent Krakowa orzekł na rzecz użytkownika wieczystego o przekształceniu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności. Jednocześnie odstąpił od sporządzenia uzasadnienia swojej decyzji. Uznał bowiem, że skoro w całości uwzględniał żądanie wniosku o przekształcenie, to uzasadnienie nie jest konieczne.
Brak uzasadnienia decyzji
Użytkownik wieczysty odwołał się do wojewody małopolskiego. Kwestionował zasady przekształcenia, bo jego zdaniem powinno być bezpłatne. Zarzucił również, że prezydent nie przygotował uzasadnienia.
Wojewoda utrzymał w mocy decyzję prezydenta Krakowa. Przypomniał, że już raz wydał decyzję w tej spawie, którą użytkownik wieczysty zaskarżył. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 7 czerwca 2013 r. (akt II SA/Kr 1672/12) uchylił decyzje wojewody i prezydenta. Zdaniem wojewody kolejny operat został sporządzony prawidłowo: nieruchomości porównawcze przyjęte przez rzeczoznawcę majątkowego do analizy są podobne do nieruchomości wycenianej w rozumieniu art. 4 pkt 16 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tym przepisem przez nieruchomość podobną należy rozumieć nieruchomość, która jest porównywalna z nieruchomością stanowiącą przedmiot wyceny ze względu na położenie, stan prawny, przeznaczenie, sposób korzystania oraz inne cechy wpływające na jej wartość.
W ocenie wojewody rzeczoznawca majątkowy dokonał właściwego wyboru podejścia oraz metody i techniki szacowania nieruchomości, a także uwzględnił cel wyceny, rodzaj i położenie nieruchomości, przeznaczenie w planie miejscowym (studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego), stan nieruchomości oraz dostępne dane o cenach, dochodach i cechach nieruchomości podobnych.
Odnosząc się natomiast do zarzutu braku uzasadnienia decyzji, wojewoda wskazał na art. 107 par. 4 kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z tym przepisem organ może odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony. A z akt sprawy wynika, że wnioskodawca domagał się przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Natomiast z ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (dalej u.p.u.w.) wynika, że skarżącemu nie przysługuje uprawnienie do nieodpłatnego przekształcenia tego prawa.