Naczelny Sąd Administracyjny 31 maja 2016 r. oddalił kasację samorządu województwa lubelskiego, tym samym potwierdzając, że sejmik nie może modyfikować w statucie zarządu dróg wojewódzkich zasad zatrudniania osób na kierowniczych stanowiskach. Te są bowiem jasne i wynikają wprost z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.
Powołanie pozorne
W uchwalonym we wrześniu 2015 r. statucie ZDW (samorządowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej) sejmik woj. lubelskiego postanowił m.in., że dyrektora ZDW powołuje i odwołuje zarząd województwa. Ponadto zapisał w nim, że dyrektor zatrudnia swoich zastępców czy głównego księgowego, a także dyrektorów oddziałów ZDW po uzgodnieniu „z zarządem województwa".
Jak wyjaśniał Grzegorz Skitał, radca prawny z lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, te postanowienia statutu w żaden sposób nie naruszają przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.
– Powołanie, o którym mowa w statucie, to tzw. powołanie pozorne – tłumaczył. – To akt administracyjny, którego efektem nie jest nawiązanie stosunku pracy, ponieważ ono następuje dopiero na skutek zawartej z powołaną na dane stanowisko osobą – przekonywał.
Grzegorz Skitał wskazywał także, że konieczność uzgadniania z zarządem województwa osób, które dyrektor ZDW zatrudnia na stanowiskach kierowniczych w tej instytucji, to jedynie wykorzystywanie przysługujących zarządowi województwa kompetencji nadzorczych wobec samorządowych jednostek organizacyjnych.