W ocenie samorządowców prezydent nie powinien podpisywać nowelizacji co najmniej z dwóch powodów.
Pierwszym jest nałożenie na samorządy obowiązku corocznego pokrywania strat finansowych, np. szpitali. W ocenie związku obowiązek ten będzie ogromnym wydatkiem dla lokalnych budżetów. W dodatku jest to rozwiązanie sprzeczne z konstytucją.
– Przeniesienie na samorządy obowiązku pokrywania strat finansowych zakładów opieki zdrowotnej jest niekonstytucyjne, bo nigdy nie otrzymały środków na finansowanie służby zdrowia – wskazuje Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich. – Co więcej, premier Beata Szydło zadeklarowała w styczniu, że żadne nowe zadania nie będą na samorządy nakładane bez środków finansowych.
W ocenie ZMP niekonstytucyjne są także regulacje dotyczące możliwości kupowania usług zdrowotnych przez samorządy. Godzą bowiem nie tylko w konstytucyjne prawo obywateli do równego dostępu do świadczeń zdrowotnych, ale także naruszają zasadę, iż zmiany zadań i kompetencji samorządów muszą następować wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych.
Wątpliwości budzi ponadto, czy usługi zdrowotne kupowane przez np. gminy nie powinny być traktowane jako komercyjne. A takich publiczne szpitale – według resortu zdrowia – świadczyć nie mogą.