Połączenie gmin: Krasne chce do Rzeszowa

Członkowie wspólnoty mają prawo do decydowania o swojej przyszłości, w tym o połączeniu swoich gmin.

Aktualizacja: 27.06.2016 08:40 Publikacja: 27.06.2016 08:27

Połączenie gmin: Krasne chce do Rzeszowa

Foto: 123RF

W Krasnem będzie referendum, w którym mieszkańcy zdecydują, czy chcą przyłączyć gminę do Rzeszowa, czy też nie. To efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 22 czerwca.

Spór o pytania

NSA uchylił uchwałę rady gminy odmawiającą przeprowadzenia referendum i wskazał, że wyrok jest dla komisarza wyborczego podstawą do wydania postanowienia o przeprowadzeniu referendum.

Wniosek o przeprowadzenie referendum wpłynął do władz gminy 26 stycznia 2016 r. Złożył go pełnomocnik Benedykt Czajkowski.

– Wójt został poinformowany, że została uzbierana wymagana ustawą liczba podpisów pod wnioskiem w sprawie przeprowadzenia referendum – relacjonuje Benedykt Czajkowski. – Przedstawione mu zostały także dwa pytania, na które w referendum mieli odpowiedzieć mieszkańcy.

Brzmiały one: „Czy jesteś za dobrowolnym przyłączeniem Gminy Krasne do Miasta Rzeszowa" oraz „Czy jesteś za dobrowolnym przyłączeniem sołectwa Malawa z Gminy Krasne do Gminy Miasta Rzeszowa".

Rada gminy Krasne 25 lutego 2016 r. podjęła uchwałę w sprawie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum gminnego złożonego przez grupę mieszkańców gminy. W jej uzasadnieniu radni argumentowali m.in., że pozytywny wynik referendum będzie oznaczał ingerencję w kompetencje Rady Ministrów, która jest uprawniona do decydowania o tworzeniu, łączeniu czy znoszeniu gmin.

Będzie referendum

Inicjatorzy zaskarżyli tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Wskazywali m.in., że uchwała rady gminy Krasne narusza ustawę o referendum lokalnym oraz konstytucję, które gwarantują mieszkańcom prawo do decydowania o sprawach dotyczących tej wspólnoty. WSA stanowisko to podzielił i uchwałę uchylił wyrokiem z 5 kwietnia 2016 r. (sygn. II SA/Rz 200/16).

– Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie połączenia czy podziału gminy jest dopuszczalne – uzasadniał Marcin Kamiński, sędzia WSA w Rzeszowie. – W tej sytuacji zarzut, że pytania referendalne zostały sformułowane w sposób, który może prowadzić do wkroczenia w kompetencje Rady Ministrów, jest bezzasadny – wskazywał sędzia.

Stanowisko to podzielił NSA. Oddalając kasację gminy podkreślił, że sformułowane we wniosku o referendum pytania nie mogą prowadzić do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem, a mieszkańcy mogą decydować o przyszłości swojej gminy, w tym o jej przyłączeniu do miasta.

sygnatura akt: II OSK 1236/16

Opinia

Stanisław Bułajewski, konstytucjonalista Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Kwestię, że referendum lokalne jest dopuszczalne w sprawie podziału, łączenia czy zniesienia gminy, rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 26 lutego 2003 r. (sygn. K 30/02). Był on podstawą wprowadzenia do ustawy o samorządzie gminnym art. 4c, który dopuszcza referendum w sprawach zmiany granic gmin z inicjatywy mieszkańców. Pozytywny wynik referendum jest dla rady gminy wiążący. Jest ona bowiem zobowiązana wystąpić do Rady Ministrów z wnioskiem o wydanie stosownego rozporządzenia. Ostateczna decyzja należy jednak zawsze do rządu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku