Dekomunizacja: sprzeczne wyroki ws. skarg gmin na decyzje o zmianie nazw ulic

Gminy, które zdążyły pójść do sądu ze skargą na ustawę dekomunizacyjną, dostają sprzeczne wyroki. Inne po nowelizacji przepisów nie mogą nawet składać skarg. Sprawą zajmie się zapewne Trybunał Konstytucyjny.

Aktualizacja: 20.02.2018 16:22 Publikacja: 20.02.2018 06:38

Dekomunizacja: sprzeczne wyroki ws. skarg gmin na decyzje o zmianie nazw ulic

Foto: Wikimedia Commons

Pierwszą gminą, która zamierza pójść do Trybunału, jest Wrocław. Prezydent Rafał Dutkiewicz zapowiedział skierowanie wniosku w sprawie zmiany przez wojewodę dolnośląskiego nazwy bulwaru Stanisława Kulczyńskiego, pierwszego po wojnie rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, na Profesorów Lwowskich. Powód? Prezydent stwierdził, że ustawodawca pozbawił gminę możliwości odwołania się od tej decyzji do sądu.

Wydaje się, że ustawodawca świadomie postanowił naruszyć art. 165 konstytucji z obawy przed uchylaniem zarządzeń zastępczych przez sądy administracyjne. Świadczyły o tym pierwsze rozstrzygnięcia na rzecz gmin Koronowo i Kruklanki. W obu przypadkach wojewódzkie sądy administracyjne w Bydgoszczy i Olsztynie uznały argumenty radnych, a przypomnijmy, iż samorządowcy nie tyle zmienili nazwy ulic, ile uzasadnienie do nich. Sądy nie miały wątpliwości, iż w nowym brzmieniu uchwały pozostają w zgodzie z ustawą dekomunizacyjną.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama