Więcej informacji na ten temat można znaleźć na anglojęzycznym blogu O-I-CEE! prowadzonym przez biura Squire Patton Boggs.
Specjalne przepisy wykonawcze
Uchwalona specustawa, kompleksowo reguluje kwestie związane z realizacją przedsięwzięcia. Główne kwestie ujęte w specustawie to:
Utworzenie spółki celowej o nazwie „Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o.", której celem będzie zapewnienie sprawnej realizacji przedsięwzięcia, w szczególności zajmie się ona uzyskaniem wszystkich pozwoleń administracyjnych, nabyciem niezbędnych gruntów i zarządzaniem nimi, a także przetargami. Co najistotniejsze, specustawa określa spółkę celową jako bezpośredniego inwestora w CPK. Spółka ta byłaby w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, ale mogłaby tworzyć spółki zależne, w tym działać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Uregulowanie stanowiska pełnomocnika rządu ds. CPK, do którego zadań należeć będą realizacja budowy portu oraz sprawowanie nadzoru nad spółką celową. Obecnie funkcję pełnomocnika sprawuje wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, umocowany do działania na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, jednak wraz z wejściem w życie specustawy stanie się on z mocy prawa pełnomocnikiem ds. CPK. Dla zapewnienia skutecznej koordynacji działań agencji rządowych, pełnomocnik będzie także uprawniony do sprawowania nadzoru nad Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze" (które obsługuje warszawski port lotniczy im. Fryderyka Chopina i posiada udziały w 11 innych polskich portach lotniczych, a także w obsłudze pasażerów, towarów i samolotów na polskich lotniskach).
Spółka celowa opracuje dokument wdrażający, tj. podstawowy dokument przedstawiający plan realizacji przedsięwzięcia, zawierający analizy środowiskowe, finansowe i techniczne oraz propozycję wyznaczenia obszaru niezbędnego do prawidłowego przygotowania inwestycji. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, zatwierdzi plan oraz potwierdzi, że jest to inwestycja celu publicznego. Oznacza to, że określone procedury dotyczące wymaganych decyzji administracyjnych będą mogły zostać zrealizowane w trybie przyspieszonym.
Do dokumentu dołączony będzie plan rezerwacji, co oznacza, że Rada Ministrów wyznaczy obszary, na których będą stosowane szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego. Spółka celowa będzie mogła wykonywać prawo pierwokupu związane z nabywaniem gruntów pod inwestycje. Będzie też posiadała inne szczególne uprawnienia. Plan rezerwacji przewidziany jest na okres do 4 lat. Już teraz społeczności lokalne i mieszkańcy obszaru objętego rezerwacją wyrażają obawy związane z faktycznym zamrożeniem ich nieruchomości w tym okresie. Plan rezerwacji będzie obejmował konsultacje społeczne, które mogą znacznie przedłużyć ten proces.