Opłaty za pobyt osób w ośrodkach wsparcia - rada gminy nie określa konkretnych stawek

Rada gminy jest upoważniona do ustalania szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt osób w ośrodkach wsparcia. Nie może natomiast określać konkretnej wysokości tej opłaty, a także sposobu i terminu jej wnoszenia.

Publikacja: 14.08.2018 06:30

Opłaty za pobyt osób w ośrodkach wsparcia - rada gminy nie określa konkretnych stawek

Foto: Fotolia.com

Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych mogą być przyznane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub posiłek, świadczone w ośrodku wsparcia (art. 51 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej; dalej: u.p.s.).

Ośrodek wsparcia, czyli co

Ośrodkiem wsparcia może być ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dzienny dom pomocy, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi oraz klub samopomocy. Ponadto za ośrodek wsparcia uznaje się również schronisko dla osób bezdomnych pomimo nieświadczenia w nim usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych (art. 51 ust. 4 i 5 u.p.s.).

Pobyt w ośrodkach wsparcia jest odpłatny. Wysokość opłaty za pobyt ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną, uwzględniając przyznany zakres usług (art. 97 ust. 1 zd. 1 u.p.s.). Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 lutego 2017 r. (sygn. akt I OSK 1705/15), „przepis art. 97 ust. 1 u.p.s. zobowiązuje podmiot kierujący do uzgodnienia z osobą kierowaną wysokości opłaty za pobyt w ośrodku wsparcia jedynie w sytuacji, w której osoba ta w tym ośrodku korzysta z różnych usług wskazanych w art. 51 ust. 1 u.p.s. Uzgodnienie powinno wiązać się z ustalonym zakresem usług, gdyż zakres ten może być różny, w zależności od potrzeb osób".

Opłat za pobyt w ośrodkach wsparcia nie ponoszą osoby, jeżeli ich dochód jako osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego (art. 97 ust. 1 zd. 2 u.p.s.).

Uprawnienia rady

Szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia uchwala w zakresie zadań własnych odpowiednio rada powiatu lub rada gminy (art. 97 ust. 5 u.p.s.). Organ stanowiący j.s.t. jest zatem upoważniony wyłącznie do ustalania szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności, którymi powinien kierować się podmiot kierujący osobę do ośrodka wsparcia, a nie do precyzowania wysokości tej opłaty, czy sposobu i terminu jej wnoszenia. Stanowisko to potwierdził wojewoda śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 1 marca 2012 r. (sygn. akt NPII.4131. 1.40.2012) w którym wskazał, że „przepis art. 97 ust. 5 u.p.s. stanowi jedynie upoważnienie dla organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do określenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia (...), nie zaś do określenia sposobu i terminu wnoszenia przedmiotowej opłaty".

Czytaj też:

Osoby starsze - na jakie wsparcie moga liczyć

Opłaty za pobyt w domach pomocy społecznej

Ile kosztuje pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym

Zaś wojewoda lubuski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 5 listopada 2012 r. (sygn. akt NK-I.4131.339.2012.AZie) uznał, że „jeżeli art. 97 ust. 1 u.p.s. stanowi, że opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną, rada gminy nie ma kompetencji w tym zakresie, a w ramach szczegółowych zasad powinna określić jedynie granice, w ramach których opłata winna zostać ustalona przez uprawnione podmioty. Granic tych nie stanowią konkretne stawki opłat (wyrażone w procentach) uzależnione od wysokości dochodu". Także wojewoda wielkopolski w rozstrzygnięciu nadzorczym z 4 lipca 2018 r. (sygn. akt Nr KN – I.43131.1.290.2018.2) wskazał, że „opłatę za pobyt w ośrodkach wsparcia ustala podmiot kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną (...). Rada miejska ustalając szczegółowe zasady odpłatności, powinna określić jedynie granice, w ramach których opłata winna zostać ustalona przez uprawniony podmiot. Granic tych, w ocenie organu nadzoru, nie stanowią konkretne stawki opłat wyrażone procentowo i uzależnione od wysokości dochodu".

Zatem ustalenie przez organ uchwałodawczy j.s.t. konkretnej wysokości opłaty za pobyt w ośrodku wsparcia jest działaniem przekraczającym upoważnienie ustawowe zawarte w art. 97 ust. 5 u.p.s. oraz wkroczeniem w kompetencje innego organu, w tym przypadku – podmiotu kierującego do danego ośrodka wsparcia, który ustala wysokość opłaty w uzgodnieniu z osobą kierowaną.

Podstawa prawna: art. 51 ust. 1, 4 i 5, art. 97 ust. 1 i 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1769 ze zm.)

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr