Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 4 lipca 2018 r. (sygn. 0115-KDIT1-1.4012.351.2018.1.DM) rozstrzygnął kwestię sposobu ustalenia prewspółczynnika oraz proporcji sprzedaży, w celu odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych przez gminę dotyczących jej jednostki organizacyjnej. Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca posiada jednostki organizacyjne w postaci szkół i przedszkoli, działające w formie jednostek budżetowych. W celu wykonywania zadań własnych jednostka samorządu terytorialnego realizuje inwestycje, które następnie przekazuje do wykorzystywania swoim jednostkom organizacyjnym. Gmina poza wydatkami inwestycyjnymi ponosi również bieżące wydatki związane z utrzymaniem inwestycji po ich oddaniu do użytkowania, w szczególności koszty remontów. Jednostki organizacyjne wykorzystują otrzymane inwestycje zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym także do czynności zwolnionych z VAT, jak i do działalności innej niż gospodarcza.
Czytaj także: Jak gminy ustalają prewspółczynnik
Gmina powzięła wątpliwość, czy w odniesieniu do inwestycji, w stosunku, do których nie ma możliwości bezpośredniego przyporządkowania wydatków bieżących i inwestycyjnych do poszczególnych rodzajów działalności, może stosować prewspółczynnik i współczynnik VAT obliczone na bazie danych właściwych dla jednostki organizacyjnej, której zostały przekazane inwestycje, w sytuacji, gdy koszty ich realizacji zostały poniesione przez samą gminę. Zdaniem wnioskodawcy, przepisy ustawy o VAT nie wskazują wprost, czy w przypadku poniesienia wydatków na nabycie towarów i usług wykorzystywanych do działalności różnych jednostek organizacyjnych należy zastosować prewspółczynnik urzędu gminy, czy też jednostki organizacyjnej.
Gmina stanęła na stanowisku, że w przypadku ponoszenia wydatków dotyczących inwestycji przekazywanych jej jednostkom organizacyjnym, gdy nie ma możliwości ich bezpośredniego przyporządkowania do działalności gospodarczej i innej niż gospodarcza, to przy odliczeniu VAT naliczonego powinna zastosować pre-współczynnik właściwy dla jednostki organizacyjnej wykorzystującej zakupione towary i usługi, obliczony zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, w oparciu o dane właściwe dla tej jednostki organizacyjnej.
W przypadku wykorzystywania inwestycji również do działalności zwolnionej z VAT, gmina jest zobowiązana do proporcjonalnego rozliczenia podatku zgodnie z przepisami art. 90 ust. 2-3 ustawy o VAT. W konsekwencji, w przypadku braku możliwości bezpośredniego przyporządkowania wydatków do działalności gospodarczej (opodatkowanej i zwolnionej z VAT) i innej niż gospodarcza (poza VAT), przy odliczeniu podatku VAT naliczonego gmina powinna odpowiednio zastosować prewspółczynnik i współczynnik VAT właściwe dla jednostki organizacyjnej wykorzystującej zakupione towary i usługi.