Środki przekazane gminie na budowę drogi z VAT

Gdy przekazanie środków pieniężnych gminie stanowi zapłatę za zwolnienie inwestora, ze spoczywającego na nim obowiązku budowy drogi publicznej, to mamy do czynienia z zapłatą bezpośrednio związana z wykonywanym świadczeniem

Publikacja: 14.01.2013 12:00

Inewstor, zamiast budować drogę samemu, może zapłacić gminie, aby zrobiła to za niego

Inewstor, zamiast budować drogę samemu, może zapłacić gminie, aby zrobiła to za niego

Foto: www.sxc.hu

W analizowanej sprawie nastąpiło przekazanie środków pieniężnych, na podstawie umowy pomiędzy Inwestorem, a gminą. Przekazanie tych środków stanowiło zapłatę za zwolnienie Inwestora ze spoczywającego na nim obowiązku budowy lub przebudowy drogi publicznej. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. ustawy z 21 marca 1985r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia.

Na świadczenie mogą się jednocześnie składać zachowania związane z działaniem jak i zaniechaniem.

- W omawianej sprawie zapłata jest zatem bezpośrednio związana z wykonywanym świadczeniem – podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Nie jest to zatem przekazanie środków pieniężnych nie związanych z jakąkolwiek usługą lub dostawą towarów. W konsekwencji przekazanie tych środków podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sygn. akt I SA/Ke 625/10).

Zaniechanie to też usługa

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jednocześnie jak wynika z art. 8 ust 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

Przepis art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez świadczenie usług nakazuje rozumieć także zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności albo do tolerowania czynności lub sytuacji. Wypada uznać, że pojęcie świadczenia - składającego się na istotę usługi - należy interpretować zgodnie z jego cywilistycznym rozumieniem. Przez świadczenie trzeba będzie zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Na zachowanie to składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Na świadczenie mogą się też jednocześnie składać zachowania związane z działaniem jak i zaniechaniem.

Powszechność opodatkowania

Jeśli tylko mamy do czynienia ze świadczeniem, to na gruncie VAT stanowi ono albo usługę, albo dostawę towarów. Inną kwestią jest faktyczne opodatkowanie tego świadczenia, co jest uzależnione od wielu dodatkowych czynników (m.in. od jego odpłatności, od dokonania przez podatnika)- Podkreślić należy, że w świetle art.5 ust.1 pkt. 1 ustawy o VAT warunkiem koniecznym do uznania, że świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest jej "odpłatność".

Poza sporem pozostaje, że sama czynność przekazania środków finansowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych. - O ile nie pełni funkcji zapłaty lub zaliczki z tytułu jakiegokolwiek świadczenia usług

lub dostawy towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem