W analizowanej sprawie nastąpiło przekazanie środków pieniężnych, na podstawie umowy pomiędzy Inwestorem, a gminą. Przekazanie tych środków stanowiło zapłatę za zwolnienie Inwestora ze spoczywającego na nim obowiązku budowy lub przebudowy drogi publicznej. Zgodnie bowiem z art. 16 ust. ustawy z 21 marca 1985r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia.
Na świadczenie mogą się jednocześnie składać zachowania związane z działaniem jak i zaniechaniem.
- W omawianej sprawie zapłata jest zatem bezpośrednio związana z wykonywanym świadczeniem – podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny. - Nie jest to zatem przekazanie środków pieniężnych nie związanych z jakąkolwiek usługą lub dostawą towarów. W konsekwencji przekazanie tych środków podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sygn. akt I SA/Ke 625/10).
Zaniechanie to też usługa
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.