Przyjmując nową osobę, mają na to pół roku. Nowe, uporządkowane reguły wprowadza obowiązujące od 7 kwietnia rozporządzenie Rady Ministrów z 13 marca br. w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych (DzU nr 55, poz. 361). Uchwalając je, Rada Ministrów wykonała istniejącą od pół roku delegację z art. 17 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst. jedn. DzU nr 142, poz. 1563 ze zm.). Dotychczas ocenom okresowym podlegali wyłącznie pracownicy mianowani na zasadach określonych w statucie rady gminy lub związku jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego wyglądały one bardzo różnie. Zatrudnieni byli prześwietlani według niejednolitych wymogów, jedni przez kilkuosobowe komisje, inni przez bezpośredniego zwierzchnika. Często pracownikom na tych samych stanowiskach, ale z przeciwstawnych krańców Polski stawiano inne poprzeczki.
Bezpośredni przełożeni zweryfikują kwalifikacje około 200 tys. urzędników (są oni zatrudniani zarówno na umowach o pracę, jak i w ramach mianowania) oraz innych pracowników mianowanych. Każdego osądzą przynajmniej raz na dwa lata. Kandydat na stanowisko urzędnicze musi mieć wykształcenie średnie i cieszyć się nieposzlakowaną opinią; prawomocne skazanie w przeszłości za przestępstwo umyślne wyklucza automatycznie z kręgu uprawnionych. Urzędniczy charakter mają m.in. etaty naczelnika, rzecznika prasowego, głównego księgowego i jego zastępcy, głównego specjalisty, inspektora, starszego specjalisty, geodety, kartografa, specjalisty, samodzielnego referenta, referenta prawnego, a w straży gminnej: komendanta i jego zastępcy, naczelnika wydziału, inspektora, strażnika i aplikanta, poborcy.
Szefowie oceniają również innych zatrudnionych na podstawie mianowania, niebędących urzędnikami. Takie osoby określają w uchwałach rady gmin lub związków jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy nie precyzują, o jakie stanowiska tu chodzi. Można jednak przyjąć, że o kadrę średniego i wyższego szczebla. Wprowadzenie stosunku mianowania w strukturach samorządowych miało bowiem stworzyć solidną i stabilną pozycję dla osób zatrudnionych na stanowiskach ważnych, związanych z dużą odpowiedzialnością. Poddano te osoby surowej odpowiedzialności i ocenom kwalifikacji. Dlatego taki sposób zatrudnienia wymusza ciągłe doskonalenie i podnoszenie kwalifikacji.
Atutem nowego rozporządzenia jest uporządkowanie i ujednolicenie zasad weryfikacji kompetencji pracowników samorządowych.
Będzie ich oceniał przynajmniej raz na dwa lata bezpośredni przełożony pracownika. Zgodnie z nowelą ustawy pierwsze weryfikacje według nowych zasad mają nastąpić do 9 października bieżącego roku. W tym też terminie powinno dojść do ocen osób zatrudnionych w dniu wejścia rozporządzenia w życie, czyli 7 kwietnia tego roku. Z kolei nowo przyjętemu szef musi wyznaczyć kryteria jego oceny (przekazując mu kopię arkusza z zatwierdzonymi kryteriami oceny przez kierownika jednostki). Gdy w grę wchodzi kolejna ocena po poprzedniej negatywnej - w terminie 30 dni od sporządzenia na piśmie poprzedniej. Wszyscy pracownicy będą oceniani według sześciu kryteriów obowiązkowych wymienionych i scharakteryzowanych pokrótce w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Są to: sumienność; sprawność; bezstronność; umiejętność stosowania odpowiednich przepisów; planowanie i organizowanie pracy; postawa etyczna. Ponadto na podstawie od trzech do pięciu kryteriów do wyboru z obszernej listy zawartej w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Figuruje tam m.in. wiedza specjalistyczna, umiejętność obsługi urządzeń technicznych, znajomość języka obcego, komunikatywność, zarządzanie zasobami, radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych, kreatywność.