W projekcie przewiduje się nowelizację ustaw: o systemie oświaty, Karty nauczyciela oraz właśnie o strażach gminnych. Nowe przepisy mają poprawić funkcjonowanie edukacji.
Zmieniona ustawa oświatowa ma uregulować wynagradzanie egzaminatorów i nauczycieli, w tym akademickich, za przeprowadzanie sprawdzianów i egzaminów, m.in. maturalnych. Ci, którzy pracują przy egzaminach w godzinach nadliczbowych, dostaną za nie dodatkowe wynagrodzenie.
Wójtowie oraz burmistrzowie uzyskają większe możliwości nadzoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych publicznych i niepublicznych, a także pracodawcy prowadzący przygotowanie zawodowe, zostaną zobowiązani do powiadamiania w ciągu 14 dni szefów gmin o przyjęciu do szkoły zamieszkałych na ich terenie absolwentów gimnazjów, którzy nie ukończyli 18 lat. Wójtowie otrzymają też prawo żądania od rodziców informacji o formie spełniania obowiązku nauki przez dziecko (np. czy dziecko chore uczy się w domu).
Do zamykania szkolnych warsztatów i gospodarstw pomocniczych mają być odpowiednio stosowane przepisy o procedurze likwidacji szkoły. Są one integralną częścią placówki, która ulega w takim wypadku przekształceniu – argumentują projektodawcy z MEN. Ten przepis ma zapobiegać pochopnym decyzjom w sprawie likwidacji organizacyjnych podstaw praktycznej nauki zawodu.
Procedura likwidacyjna nie będzie natomiast miała zastosowania, kiedy samorząd będzie przenosił kształcenie w określonym zawodzie z jednej szkoły do innej, prowadzonej przez siebie. Taka zmiana może służyć racjonalizacji sieci szkół – argumentują twórcy projektu. Wystarczy więc zawiadomienie kuratora oświaty oraz rodziców uczniów na co najmniej sześć miesięcy przed terminem tej zmiany.