[srodtytul]1 Wójt musi mieć zastępcę [/srodtytul]
[b]Czy zatrudnienie innego niż wójt kierownika urzędu stanu cywilnego jest obowiązkowe?[/b]
Kierownikiem urzędu stan cywilnego – na mocy ustawy – jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Przepisy, które zaczną obowiązywać od 29 października, zobowiązują go do zatrudnienia zastępcy kierownika tego urzędu. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia ciągłości rejestracji zdarzeń (np. urodzenia, zgony) w księgach stanu cywilnego, a jak wiadomo, wójt ma też inne obowiązki.
Ustawa nowelizująca zakłada również obowiązkowe [b]zatrudnienie innego niż wójt (burmistrz, prezydent miasta) kierownika USC w gminach, w których liczba mieszkańców przekracza 50 tys.[/b] Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwalonej 19 września nowelizacji: „(…) w średnim urzędzie stanu cywilnego, gdzie liczba mieszkańców wynosi około 50 tys., rocznie rejestruje się blisko 2 tys. zdarzeń. Uwzględniając, że zakres obowiązków służbowych kierownika USC nie ogranicza się wyłącznie do sporządzania aktów stanu cywilnego, ale obejmuje szereg innych czynności, uznano, że dla ich właściwego wykonywania konieczne jest zapewnienie, aby w każdym USC powyżej 50 tys. mieszkańców wykonywały je dwie osoby”.
Ustawodawca wprowadził również możliwość fakultatywnego zatrudnienia innego niż wójt kierownika USC w gminach mniejszych (do 50 tys. mieszkańców).