Z ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że czynności z zakresu prawa pracy za pracodawcę samorządowego dokonuje wobec starosty (także wójta, burmistrza, marszałka województwa) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego lub – w zakresie ustalonym przez ten organ w odrębnej uchwale – jego przewodniczący. Z zastrzeżeniem, że uchwała rady nie może obejmować prawa do ustalania wynagrodzenia starosty przez jej przewodniczącego. Stosownie do ustawy o samorządzie powiatowym wynagrodzenie dla starosty, który jest ustawowym przewodniczącym zarządu powiatu, powinna ustalić rada powiatu. Ten obowiązek (jak również uprawnienie) został nałożony wyłącznie na radę powiatu.
Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych mają oni prawo do wynagrodzenia stosownego do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Szczegółowe zasady wynagradzania ustaliła rozporządzeniem Rada Ministrów.
Nagroda jubileuszowa przysługuje takiemu pracownikowi po przepracowaniu określonego ustawą okresu (np. po 20 latach pracy – 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego). Natomiast dodatkowe wynagrodzenie roczne – na podstawie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (8,5 proc. rocznej sumy wynagrodzeń za pracę).
Pojęcie „ustalenie wynagrodzenia” w świetle przepisów obejmuje nagrodę jubileuszową, a także dodatkowe wynagrodzenie roczne. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 9 listopada 2007 r. (II OSK 1357/07), uznając, iż dodatkowe wynagrodzenie roczne dla starosty powiatu, czyli tzw. trzynastka, mieści się w pojęciu wynagrodzenia w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych, a także w rozumieniu art. 12 pkt 2 ustawy o samorządzie powiatowym.
Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2006 r. (I PK 172/05) przyjął, iż zasady wynagradzania pracowników obejmują także zasady przyznawania nagród jubileuszowych. Bez znaczenia przy tym jest okoliczność, że ów wyrok został wydany na gruncie kodeksu pracy. Nagroda jubileuszowa w świetle tych przepisów traktowana jest jako składnik wynagrodzenia.