[b]Województwo lubuskie[/b]
> powiat słubicki
– Górzyca
– Słubice
– Cybinka
> powiat krośnieński
– Gubin
– Maszewo
> powiat żarski
– Brody
– Trzebiel
– Łęknica
– Przewóz
[b]Województwo dolnośląskie[/b]
> powiat zgorzelecki
– Pieńsk
– Zgorzelec
– Bogatynia
> powiat lubański
– Siekierczyn
– Platerówka
– Leśna
– Świeradów-Zdrój
> powiat lwówecki
– Mirsk
> powiat jeleniogórski
– Szklarska Poręba
– Piechowice
– Karpacz
> powiat kamiennogórski
– Lubawka
> powiat wałbrzyski
– Mieroszów
– Głuszyca
> powiat dzierżoniowski
– Pieszyce
– Bielawa
– Dzierżoniów
> powiat kłodzki
– Nowa Ruda
– Radków
– Kudowa-Zdrój
– Lewin Kłodzki
– Duszniki-Zdrój
– Bystrzyca Kłodzka
– Międzylesie
– Stronie Śląskie [/ramka]
[ramka][b]Zdaniem ekspertów[/b]
[b]Władysław Husejko, marszałek województwa zachodniopomorskiego[/b]
Jednym z elementów uzupełniających finansowanie zadań inwestycyjnych, z którego mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, jest oferowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego preferencyjny kredyt z linii kredytowej z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Może on być wykorzystany zarówno przy niewielkich inwestycjach, jak i przy tych o dużej wartości (wartość od 40 tys. do 5 mln euro), w szczególności w gminach małych i średnich. Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z tego kredytu jest możliwość uzyskania grantu w wysokości 10 proc. wartości kredytu po spłaceniu 90 proc. Nie bez znaczenia jest też bardzo korzystne oprocentowanie. W mojej ocenie to ciekawy produkt wspierający udział własny j.s.t. w zadaniach inwestycyjnych w ramach ubiegania się o środki unijne lub dofinansowaniem w 50 proc. zadania inwestycyjnego. Istotne jest, aby można było koszty tego produktu porównać z kosztami emisji obligacji komunalnych, na których emisje coraz częściej decydują się samorządy lokalne.
[b]Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego[/b]
Tzw. grant MIF to bezzwrotna pomoc Komisji Europejskiej udzielana kredytobiorcom do wysokości 10 proc. kwoty udzielonego kredytu ze środków EBI. Jego realizacja polega na obniżeniu kwoty kredytu przypadającego do spłaty o kwotę przyznanego grantu. Wypłata grantu następuje w zależności od stopnia zaawansowania realizowanej inwestycji i odbywa się dwa razy do roku. Z grantu MIF skorzystały już gminy Jemielno i Podgórzyn oraz powiat Złotoryja w województwie dolnośląskim, w województwie lubuskim: gminy Iłowa, Lubsko, Zabór, Zbąszynek, a w województwie zachodniopomorskim gminy Białogard, Węgorzyno i Resko. Dużymi zaletami kredytów z EBI są stosunkowo krótki okres rozpatrywania wniosku kredytowego, szeroki zakres przedmiotu finansowania, możliwość refinansowania poniesionych wydatków, długi okres finansowania realizowanej inwestycji oraz karencja w spłacie kapitału. [/ramka]
[ramka][b]Przykład 1[/b]
Gminy graniczne (np. polska i niemiecka) planują rozbudować szlaki turystyczne, w tym trasy rowerowe, i połączyć je w jeden spójny system. W tym celu chcą wybudować kładkę na rzece granicznej dla pieszych i rowerzystów. To najdroższa część inwestycji o kosztach 3 mln euro. Gmina ubiega się o środki unijne, z których można sfinansować nawet 85 proc. kosztów inwestycji. Jednak najpierw musi zainwestować własne środki. Zamierza je pozyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i banku komercyjnego.
W tym miejscu należy pamiętać, że środki unijne (fundusze + kredyt BGK ze środków EBI) mogą finansować maksymalnie 90 proc. kosztów projektu. Ponadto kredyt z EBI (BGK) jest udzielany na maksymalnie 50 proc. takich kosztów. Gmina dysponuje środkami własnymi w wysokości 1 mln euro. 375 tys. pozyskuje ze środków EBI, a pozostałą kwotę (1,625 mln euro) z banku komercyjnego.
Po realizacji inwestycji i jej rozliczeniu gmina ubiega się o refundację 75 proc. poniesionych wydatków, czyli 2,250 mln euro (w ten sposób unijna dotacja i środki EBI finansują 90 proc. kosztów inwestycji, uwzględniając wartość grantu).
Z uzyskanej dotacji gmina spłaca kredyt komercyjny. Jednocześnie dzięki otrzymaniu specjalnego grantu jej należności wobec EBI zostają zmniejszone o 10 proc., czyli 37,5 tys. euro. Tym samym pozostaje jej do spłaty 337,5 tys. euro.
[b]Przykład 2[/b]
W mieście granicznym (np. polsko-czeskim) władze postanowiły uruchomić placówkę edukacyjną (świetlicę) dla polskich i czeskich dzieci. Dostępna w godzinach popołudniowych ma oferować zajęcia edukacyjne, gry i zabawy. Mają w niej odbywać się również zajęcia z języka angielskiego. Wszystko w mieszanych grupach, dzięki czemu dzieci będą się integrować, poznawać inną kulturę i automatycznie przełamywać bariery językowe. Na renowację odpowiedniego budynku i jego wyposażenie gmina potrzebuje 200 tys. euro. Ponieważ mieści się to w granicach małego projektu, gmina stara się o kredyt ze specjalnym grantem ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Maksymalna kwota kredytu, jaki będzie mogła uzyskać z tych środków, to 100 tys. euro (50 proc. kosztów inwestycji). Jeżeli jednak otrzyma ten kredyt oraz jednocześnie specjalny grant, może liczyć na zmniejszenie należności o 10 tys. euro (10 proc. przyznanego kredytu). Redukcja zadłużenia będzie dokonywana w miarę postępu inwestycji.
[/ramka]