Ponadto – zgodnie z art. 24 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – strażnikiem gminnym może być jedynie osoba korzystająca z pełni praw publicznych, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie i ciesząca się nienaganną opinią. Strażnikiem nie może być osoba karana sądownie oraz mająca nieuregulowany stosunek do służby wojskowej. Ten ostatni warunek, w związku z wprowadzeniem w naszym kraju zawodowej służby wojskowej, straci na znaczeniu.
[srodtytul]Badania lekarskie i psychologiczne[/srodtytul]
Kandydat na strażnika musi się cechować dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym. Dlatego też wszyscy kandydaci do tej służby podlegają obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym. Ich zakres i tryb przeprowadzania określa rozporządzenie ministra zdrowia z 1 września 2004 r. Zgodnie z jego treścią kandydata do pracy w straży należy poddać badaniom ogólnym (ocena układu krążenia i oddechowego oraz narządów ruchu), jak również specjalistycznym (okulistyczne, otolaryngologiczne, psychiatryczne i neurologiczne). Natomiast badanie psychologiczne ma na celu przede wszystkim ocenić poziom umysłowy kandydata oraz jego predyspozycje do pracy w sytuacjach stresowych.
Zaznaczyć trzeba, że badaniom okresowym podlegają wszyscy strażnicy, są one przeprowadzane nie rzadziej niż raz na pięć lat, na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.
[srodtytul]Szkolenie i egzamin[/srodtytul]