Maria G. jest architektem. Działalność zawodową prowadziła w lokalu wynajętym od miasta Z. 27 października 2002 r. uzyskała mandat radnego rady miejskiej w Z. Co więcej, wybrano ją na przewodniczącą rady. Działalność zawodową w lokalu należącym do miasta prowadziła jednak nadal.
1 stycznia 2003 r. weszła w życie nowela do ustawy o samorządzie gminnym (usg) ustanawiająca zakaz prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Radni wybrani w wyborach 27 października 2002 r., którzy nie zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu terytorialnego, w której zostali wybrani, mieli to uczynić w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia noweli w życie, czyli do 31 marca 2003 r., pod rygorem utraty mandatu. Maria G. tego nie zrobiła. Ograniczyła się do „przepisania” najmu lokalu na swojego męża. Wobec powyższego wojewoda wezwał radę miasta Z. do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Marii G.
[srodtytul]Prezydent wstrzymał diety...[/srodtytul]
Rada miejska nie zastosowała się do tego wezwania, lecz wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności przepisów noweli (w zakresie, w jakim znajduje ona zastosowanie do radnych wybranych przed dniem wejścia w życie kwestionowanych przepisów) z art. 169 ust. 2 konstytucji. W tej sytuacji wojewoda w zarządzeniu zastępczym z 2 marca 2004 r. stwierdził wygaśnięcie mandatu Marii G. W konsekwencji na mocy decyzji prezydenta miasta Z. Marii G. wstrzymano wypłatę diet z tytułu wykonywania mandatu radnej i funkcji przewodniczącej rady miejskiej, mimo że w dalszym ciągu wykonywała obowiązki wynikające z mandatu.
29 marca 2004 r. rada miasta Z. zaskarżyła zarządzenie wojewody do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który – z uwagi na zawisłość sprawy przed TK – zawiesił postępowanie w sprawie.[b] W wyroku z 28 czerwca 2005 r. Trybunał orzekł, że zaskarżony przepis jest zgodny z art. 169 ust. 2 konstytucji (K 41/04).[/b] Następnego dnia Maria G. złożyła więc pisemne oświadczenie o zrzeczeniu się mandatu radnej. Wobec powyższego WSA odrzucił jej skargę na bezczynność prezydenta miasta w przedmiocie wypłaty diet, a w wyroku z 20 września 2005 r. oddalił skargę rady miasta w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Marii G.