Dzieci pozbawione całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej organy pomocy społecznej powinny umieszczać w rodzinach zastępczych. Jednak w sytuacji, w której udzielenie pomocy w takiej rodzinie nie jest możliwe, dziecko należy skierować do całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. Dzielą się one natomiast na trzy typy: interwencyjne, rodzinne i socjalizujące.
Aby utworzyć rodzinny dom dziecka albo placówkę opiekuńczą innego typu, należy po pierwsze uzyskać stosowne zezwolenie. Wydaje je wojewoda właściwy ze względu na miejsce jej położenia.
O takie zezwolenie nie może jednak wystąpić każdy. Zgodnie bowiem z art. 80a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AD7C8EF94907FA88B8DF669843A246EA?id=276051]ustawy o pomocy społecznej[/link] mogą je uzyskać powiaty, samorząd województwa, Kościół katolicki, inne Kościoły i związki wyznaniowe. O zezwolenie na prowadzenie takiej placówki mogą się ubiegać również organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia.
[srodtytul]Zezwolenie na wniosek[/srodtytul]
Wojewoda wydaje zezwolenie na wniosek. Należy w nim określić m.in. nazwę podmiotu prowadzącego, jego siedzibę (adres, telefon, faks), nazwę placówki i jej adres. We wniosku określić należy również typ placówki (rodzinna, interwencyjna, socjalizacyjna) oraz liczbę miejsc i opis warunków lokalowych.